Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nauka XXI wieku na wystawie przejdź do galerii

Ekspozycję "Science Tunel 3.0" można oglądać w Muzeum Polskiego Lotnictwa w Krakowie.

W głównym budynku MLP w otoczeniu zabytkowych samolotów została udostępniona dla zwiedzających jedna z najważniejszych i najlepszych wystaw popularnonaukowych, która pokazuje trendy rozwoju nauki w XXI wieku.

Jej tytuł - Science Tunel 3.0 - jak wyjaśnił dr Peter Steiner z Towarzystwa Maxa Plancka (organizatora wystawy) został wymyślony w roku 2000, kiedy była ona przygotowywana na wystawę EXPO w Hanowerze.

Wówczas wystawa została zaprezentowana w formie tunelu o długości prawie 100 metrów, w którym prezentowane były obrazy i opisujące je teksty.

Wystawa była pomyślana jako jednorazowa, ale jej sukces spowodował, że była później prezentowana w różnych miastach świata. Do tej pory odwiedziło ją już ponad 9 milionów osób. Teraz zawitała do Krakowa.

Science Tunel przedstawia dokonania nauki i pokazuje, jak gwałtowny jej postęp coraz częściej umożliwia pokonywanie wydawałoby się nieprzekraczalnych barier ludzkich osiągnięć.

Dzięki zastosowaniu środków multimedialnych (filmy, ilustracje, eksponaty, wywiady) jest to podróż po najciekawszych obszarach badań podstawowych. Wystawa Science Tunel przedstawia m.in. wyjątkowość ludzkiego mózgu, który jest głównym "sprawcą" rozwoju naszej cywilizacji.

Wystawa skomponowana została w oparciu o osiem modułów, nawiązujących do różnych dziedzin nauki i badań. Jeden z nich dotyczy badań cząsteczek, kolejny materii, technologii desingu czy też zdrowia i energii.

W czasie trwania wystawy wybrani studenci UJ jako wolontariusze służyć będą pomocą przy oprowadzaniu po wystawie.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Krzysztof Radwan, wystawa w znakomity sposób podkreśla wielowiekową naukową tradycję Krakowa w Europie Środkowo- Wschodniej.

- Jesteśmy dumni, iż miejscem ekspozycji został główny gmach MLP, który na tę okoliczność był przygotowywany od wielu miesięcy. Mam nadzieję, iż w otoczeniu historycznych zabytków techniki wystawa ta nabierze nowego znaczenia - mówi K. Radwan.

Ekspozycję w Muzeum Lotnictwa Polskiego (Kraków, al. Jana Pawła II 39) można oglądać do 6 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama