Nowy numer 3/2021 Archiwum

Sytuacja przejściowa

Od przyszłego tygodnia przejazd przez remontowaną ul. Kopernika będzie już zupełnie niemożliwy. Na razie kierowcy łamią tam wszelkie przepisy.

Ulica Kopernika remontowana jest od soboty 3 października, a fakt, że zostanie zmodernizowana, ucieszył wielu kierowców. U wielu z nich wzbudził też jednak niepokój, bo droga ta jest jedną z ważniejszych w mieście. Znajdują się tam bowiem m.in. Szpital Uniwersytecki, Akademia "Ignatianum", bazylika jezuitów oraz Wydawnictwo WAM, kościół św. Mikołaja, a także wiele domów mieszkalnych. Remont oznacza więc poważne utrudnienia w ruchu i skomplikowany dojazd do tych wszystkich miejsc.

Teoretycznie ruch kołowy na ul. Kopernika został zamknięty z chwilą rozpoczęcia remontu. Teoretycznie, bo cały czas się on odbywa, z tym tylko, że kierowcy i rowerzyści poruszają się teraz według własnego pomysłu i nie zważając na ustawione znaki drogowe.

O sprawie poinformował nas jeden z Czytelników, zaskoczony tym, że idąc chodnikiem w stronę kliniki Szpitala Uniwersyteckiego, musiał... ustąpić miejsca autu, które - jadąc tamtędy - robiło z kolei miejsce innemu samochodowi sunącemu po rozkopanej drodze. Informację sprawdziliśmy i rzeczywiście - zachowanie kierowców może zagrażać bezpieczeństwu.

Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyjaśnia jednak, że jest to sytuacja przejściowa, uzgodniona z mieszkańcami ul. Kopernika i pracownikami znajdujących się tam instytucji. - Zazwyczaj podczas remontów ulic wszyscy pytają nas, dlaczego nie umożliwiamy żadnego przejazdu kołowego. Teraz mamy sytuację odwrotną - zrobiliśmy tak na prośbę i sugestię tych, którzy codziennie jeżdżą tą ulicą i ruch kołowy będzie możliwy prawdopodobnie jeszcze tylko kilka dni, czyli dopóki będzie on bezpieczny - mówi M. Pyclik, dodając, że fakt ten wykorzystują także kierowcy, którzy rozkopaną ulicą nie powinni jeździć, bo nie mieszkają ani nie pracują w tym miejscu.

- W związku z tym o pomoc poprosiliśmy policję, która ma się pojawiać na ul. Kopernika i zatrzymywać kierowców łamiących przepisy. Za bezpieczeństwo odpowiada tam także kierownik budowy, który umożliwia wjazd upoważnionym do tego samochodom - tłumaczy rzecznik ZIKiT.

Prace na ul. Kopernika, na odcinku od ul. Westerplatte do ul. Strzeleckiej, mogą potrwać do 3 miesięcy. Przebudowa obejmuje wszystkie elementy drogi (od nawierzchni po oświetlenie uliczne), jednak sam układ pasów ruchu i wygląd ulicy nie zmienią się. Będzie ona natomiast bardziej wygodna dla użytkowników, ponieważ jej nawierzchnia zostanie wyrównana. Inwestycja jest warta ok. 2,8 mln zł.

Podczas remontu dojazd karetek do szpitali będzie odbywał się poprzez ul. Strzelecką i Blich (do oddziału nefrologii) oraz ul. Śniadeckich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama