Nowy numer 30/2021 Archiwum

Sercem i dotykiem poznają świat przejdź do galerii

Szkoła dla Dzieci Niewidomych w Rabce, filia szkoły w Laskach, świętuje 20-lecie działalności. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 10 października w siedzibie szkoły przy ul. Słonecznej.

Najpierw w szkolnej kaplicy była Msza św., której przewodniczył ks. Dariusz Pacuła, proboszcz parafii św. Tereski w Rabce. - To jubileusz wielkiej miłości i ofiarności wobec siebie nawzajem. To wielkie święto dobra, które przecież tak bardzo jest nam potrzebne - mówił ks. Pacuła. Wspólnie z nim liturgii przewodniczyli ks. Józef Kapcia - dawny proboszcz św. Tereski, a obecnie kapelan szkolny, ks. dr Paweł Duźniak - proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Rabce, a także ks. Jacek Ponikowski - dyrektor Domu dla Niewidomych Mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej w podkrakowskich Niepołomicach.

Po wspólnej modlitwie był czas na przypomnienie historii szkoły w specjalnym programie przygotowanym przez uczniów, wychowawców i nauczycieli. Liczni goście w "Kartkach z kalendarza" zobaczyli kilka pięknie zagranych scen. W przedstawieniu "wypowiada się" również św. Teresa z Lisieux. Warto wspomnieć, że zanim swoją działalność zaczęła szkoła dla niewidomych, w jej budynku mieściło się m.in. studium nauczycielskie.

Nie zabrakło również mnóstwa ciekawych anegdot. Otóż pierwszy budynek szkolny św. Tereski poświęcił w 1935 r. książę kard. Adam Sapieha. Metropolita krakowski wziął udział także w programie artystycznym, a wcześniej udzielił sakramentu bierzmowania kilku uczennicom. Dziewczęta wpadły na pomysł, by uroczyście... zważyć hierarchę. Waga, której do tego użyto, zachowała się do dziś. Ważył się na niej także kard. Franciszek Macharski, który jako metropolita krakowski w 1995 r. poświęcił jeszcze raz obiekt przystosowany już do pracy z dziećmi niewidomymi.

Na jubileusz do Rabki przyjechała m.in. Maria Głuszak z Małopolskiego Kuratorium Oświaty, obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, a także liczna delegacja ze szkoły w Laskach. - Jesteście nam bardzo drodzy, jesteście potężną częścią naszego serca - mówiła wyraźnie wzruszona Elżbieta Szczepkowska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Gościom i całej społeczności szkolnej dziękowała s. Irmina ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Siostra szefuje całemu ośrodkowi. Z kolei s. Radosława Podgórska, przełożona generalna zakonu sióstr FSK, mówiła, że marzeniem matki Elżbiety Czackiej było założenie szkoły dla niewidomych w Rabce. - Nie dość, że się to udało, to ciągle z Bożą pomocą idziemy do przodu - cieszyła się s. Radosława.

Siostra Irmina zapowiedziała też, że już od września 2016 r. przy szkole ruszy oddział przedszkolny dla uczniów z dysfunkcjami związanymi ze wzrokiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama