Ks. Piotr Gębka i Dorota Strojnowska opisali blisko 200 ostatnich lat najstarszej parafii w Krzeszowicach.
- Potoccy wyposażyli również jego wnętrze. W ołtarzu bocznym umieszczono m in. kupiony przez z nich we Włoszech, pochodzący z 1596 r., obraz Santiego di Tito „Pokłon Trzech Króli”. Obecnie malowidło to znajduje się w ołtarzu głównym. W nadbudowie bocznego ołtarza Matki Bożej Różańcowej umieszczono XVII-wieczny obraz Świętej Rodziny, znajdujący się niegdyś w kaplicy pobliskiego zamku Tęczyn. Co ciekawe, kościół, mimo że stanowił centrum życia religijnego Krzeszowic, pozostawał prywatną własnością Potockich do 1921 r., gdy został formalnie przekazany na własność parafii - powiedziała D. Strojnowska.
„Bardzo kościół krzeszowicki jest i będzie znakomitym pomnikiem wiary i pobożności wspaniałomyślnych fundatorów, którzy piękna ofiarę P. Bogu uczynili” - zanotował w 1862 r. dziekan czernichowski w protokole kończącym wizytację parafii krzeszowickiej.
Potoccy hojnie wspierali również rozmaite dzieła dobroczynne w Krzeszowicach i okolicy. Hrabina Krystyna Potocka podarowała również parcelę i materiały budowlane dla wzniesienia Domu Katolickiego.
Cennym uzupełnieniem książki są ilustracje, w większości dotąd nie publikowane, m.in. rysunki pierwotnego, niezrealizowanego projektu kościoła oraz zdjęcia kard. Karola Wojtyły wykonane w 1968 r., podczas nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii Krzeszowickiej.
- Autorzy wykonali bardzo dobrą robotę. Książki opisujące dzieje danej parafii nie służą bowiem tylko parafianom, lecz stanowią również kolejną cegiełkę, z której buduje się naukową historię naszej archidiecezji. Dobrze, że pisząc o kościele i licznych kapliczkach na terenie Krzeszowic, nie zapomnieli o kapłanach i świeckich tworzących tę żywą wspólnotę parafialną - powiedział ks. prof. Jacek Urban, historyk Kościoła, dyrektor Archiwum Kapitulnego na Wawelu.
Od 2000 r. proboszczem liczącej obecnie ok. 5 tys. osób parafii pw. św. Marcina z Tours jest ks. dr Andrzej Szczotka. Przejawem pobożności parafian jest nie tylko ich udział w nabożeństwach i grupach duszpasterskich. - Pielgrzymują również do Ziemi Świętej i Tours, do grobu naszego patrona - powiedział ks. Jan Leśniak, wikariusz parafii pw. św. Marcina z Tours.