"ŚDM są czasem łaski i odnowy" - pisze w liście do kapłanów bp Damian Muskus.
Troska o pełne uczestnictwo polskiej młodzieży w przyszłorocznych ŚDM i zaangażowanie w dobre przyjęcie w Krakowie młodych z całego świata to, zdaniem bp. Muskusa, najważniejsze zadania stojące przed duszpasterzami na kilka miesięcy przed rozpoczęciem spotkania młodych w Krakowie.
Szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM pisze o tym w liście do dziekanów i proboszczów archidiecezji krakowskiej.
W związku z tym, że przygotowania do ŚDM wchodzą w najbardziej intensywną fazę i w trosce o harmonijną współpracę z proboszczami, w Komitecie Organizacyjnym został powołany specjalny zespół, którego zadaniem będzie przekazywanie proboszczom bieżących informacji o przygotowaniach do ŚDM, odpowiadanie na pytania dotyczące przygotowań i pośredniczenie w wymianie informacji o inicjatywach i pomysłach duszpasterskich związanych z ŚDM.
W piśmie do kapłanów bp Muskus podkreśla, że ŚDM to dla Kościoła krakowskiego ogromne wyzwanie, ale przede wszystkim dar.
"Światowe Dni Młodzieży są czasem łaski i odnowy dla ich gospodarzy, przynoszą błogosławione owoce w życiu młodych ludzi, ale także w życiu wspólnot parafialnych, rodzin i całej diecezji, która jednoczy się i umacnia wokół wspólnego dzieła" - zapewnia hierarcha, dziękując także wszystkim, którzy to rozumieją i dzielą z Komitetem Organizacyjnym troskę o dobre przygotowanie ŚDM w Krakowie.
Bp Muskus wskazuje, że kapłani są odpowiedzialni za to, w jaki sposób młodzież, zwłaszcza z archidiecezji krakowskiej, wykorzysta szansę, jaka się przed nią otwiera w związku z ŚDM. Dlatego apeluje o to, by księża zadbali o pełny udział młodych w przyszłorocznych wydarzeniach.
"Młodzi liczą na nas. Liczą na to, że podzielimy ich oczekiwania i radość, że wesprzemy ich i będziemy im towarzyszyć, gdy otwierają swoje serca i dusze na przyjęcie darów, które przygotował dla nich Pan" - zaznacza.
"Proszę Was, drodzy Księża, dołóżmy wszelkich starań, by młodzież archidiecezji krakowskiej przeżyła Światowe Dni Młodzieży jako czas łaski i wiary, czas nowych perspektyw i przemiany, radości i entuzjazmu" - apeluje koordynator generalny ŚDM, zwracając uwagę na młodzież z rodzin ubogich, która powinna zostać otoczona szczególną troską i wsparciem swoich duszpasterzy.
Biskup podkreśla, że księża proboszczowie winni wziąć odpowiedzialność także za dobre przyjęcie młodych z całego świata w Krakowie, by poczuli się oni "jak w domu". Temu służą przygotowania logistyczne: troska o zakwaterowanie, wyżywienie i bezpieczeństwo młodych ludzi. Komitetowi Organizacyjnemu ŚDM zależy zwłaszcza na tym, by młodzież znalazła miejsca w rodzinach.
"Dom jest miejscem, w którym mogą dotknąć żywej wiary jego mieszkańców, dzielić się z nimi swoją wiarą i w ten sposób budować więzi, które są silniejsze niż dzielące nas kilometry, kultury czy rasy" - pisze bp Muskus.
"Mam nadzieję, że Wy, drodzy Księża, staniecie się najlepszymi sprzymierzeńcami młodych ludzi w tym, jakże intensywnym, czasie przygotowań do ŚDM w Krakowie" - dodaje hierarcha, zachęcając księży do stałego kontaktu z Komitetem Organizacyjnym.
Wraz z listem księża otrzymali informacje dotyczące stanu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, z wyszczególnieniem obszarów współpracy między Komitetem Organizacyjnym a gospodarzami parafii, które przyjmują pielgrzymów z całego świata. Są to kwestie związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i transportem młodych, a także dotyczące udostępnienia świątyń na katechezy, które będą głoszone przez kilkuset biskupów oraz wydarzenia Festiwalu Młodych: koncerty, wieczory uwielbieniowe, spotkania ewangelizacyjne.