Nowy numer 3/2021 Archiwum

Barka zamiast hejnału

Darmowe zwiedzanie ekspozycji papieskich, koncerty i "Barka" zamiast miejskiego hejnału. Nowy Targ 16 października obchodził XV Dzień Papieski. Ważnym wydarzeniem muzycznym był koncert w nowotarskiej Szkole Muzycznej włoskiego pianisty i kompozytora Stefano Gueresi.

- Św. Jan Paweł II jest mi szczególnie bliski. Jego cierpienie nauczyło mnie pokory, kiedy on umierał, ja walczyłem o swoje życie - mówił wyraźnie wzruszony artysta. W stolicy Podhala Włoch zaprezentował kilka swoich utworów, zagranych na fortepianie. Każdy z nich krótko omówił prowadzący koncert Stanisław Apostoł.

Włoski artysta od 2000 roku tworzy podkład muzyczny w Narodowej telewizji RAI-TV do programu dokumentalnego "Bell Italia" transmitowanego w każdą sobotę. Od 2002 roku jego podkład muzyczny używany jest także jako wprowadzenie do słynnej "Camera degli sposi", klejnotu Zamku Świętego Jerzego w Mantui.

Wśród publiczności zasiadał burmistrz miasta Grzegorz Watycha, poseł Andrzej Gut Mostowy, a także ks. Jan Karlak, proboszcz parafii św. Jana Pawła II. To właśnie w tej parafii odbędzie się koncert zespołu "Turnioki", który zaprezentuje znane i lubiane przez Jana Pawła II pieśni w góralskiej stylistyce. Początek o godz. 17 w sobotę 17 października.

Przedstawiciele władz stolicy Podhala z okazji Dnia Papieskiego złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawłowi II, która umieszczona jest na ścianie Ratusza. W samo południe, zamiast hejnału miejskiego, z głośników na Ratuszu rozbrzmiała "Barka", jedna z ulubionych piosenek papieża z Polski.

W Rabce w kinie "Śnieżka" w ramach tegorocznego Dnia Papieskiego odbyła się projekcja  filmu "Apartament". To film producentów wielkiego przeboju polskich kin - "Świadectwa", w którym widzowie mogą zobaczyć nigdy wcześniej nie publikowane materiały, pokazujące prywatne oblicze Jana Pawła II.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama