Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wassermann i spółka

Szacuje się, że PiS może uzyskać co najmniej 7 mandatów z okręgu krakowskiego. Kto je dostanie?

W ostatnim przedwyborczym tygodniu prezentujemy kandydatów poszczególnych komitetów z okręgu 13, obejmującego Kraków oraz powiaty krakowski, olkuski i miechowski. Zaczynamy od Prawa i Sprawiedliwości (lista nr 1).

Jedynką jest debiutantka - Małgorzata Wassermann, prawniczka, aktywna w dochodzeniu prawdy o katastrofie smoleńskiej. Media już obsadzają ją na stanowisku ministra sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło. Podczas niedzielnej, regionalnej konwencji wyborczej M. Wassermann zapowiedziała, że potrzebne jest jak najszybsze połączenie funkcji prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości.

Z kolei drugi na liście - poseł Andrzej Adamczyk - typowany jest na ministra transportu. Jego pracowitość doceniła ostatnio w swoim rankingu najlepszych posłów nawet lewicowa „Polityka”.

Trzeci jest Ryszard Terlecki, poseł, historyk, były dyrektor krakowskiego IPN, sam posiadający piękną opozycyjną kartę.

Czwarta - Barbara Bubula - była już radną i zasiadała w KRRiT. Obecnie pracuje nad projektem nowej ustawy medialnej.

Grono aktualnych posłów na liście PiS uzupełniają Jacek Osuch z Olkusza i Piotr Ćwik ze Skawiny. Obaj mają spore szanse na reelekcję, podobnie, jak Jarosław Gowin, startujący z ostatniego miejsca (już wskazany przez B. Szydło jako przyszły minister obrony). Szacuje się, że PiS może uzyskać 7, a nawet 8 mandatów z tego okręgu.

Niespodziankę mogą więc sprawić także bardzo aktywni krakowscy radni: Barbara Nowak, Krzysztof Durek, Mirosław Gilarski i Ryszard Kapuściński. Ten ostatni związany jest ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, podobnie, jak dr Mirosław Boruta.

Na liście PiS znajdujemy także kilka postaci dobrze znanych w Krakowie i okolicznych powiatach. Maciej Miezian (miejsce 24.) to muzealnik i popularyzator historii Nowej Huty. Zbigniew Grzyb (22.), samorządowiec, to autor słownika gwary regionu krakowskiego, bloga w gwarze krakowskiej pomysłodawca i propagator Festiwalu Godki Krakowskiej. Środowisko przedsiębiorców reprezentują Monika Będkowska i Włodzimierz Tochowicz.

O miejsca w senacie z poparciem PiS ubiegać się będą legenda nowohuckiej „Solidarności” Mieczysław Gil oraz Renata Godyń-Swędzioł, kierująca na co dzień Szpitalem im. Narutowicza.


W przedwyborczym tygondiu internautów zachęcamy do głosowania w naszej sondzie wyborczej - "Wybory Parlamentarne 2015".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama