Nowy numer 4/2021 Archiwum

Jak startować po krakowsku

Dziś drugi odcinek naszego przedwyborczego cyklu - pora na listę nr 2, czyli Platformę Obywatelską.

Przypomnijmy, że w okręgu 13, obejmującym Kraków oraz powiaty krakowski, olkuski i miechowski, do wzięcia jest 14 mandatów poselskich. Według sondażu opublikowanego 9 października w "Gazecie Krakowskiej", Platforma Obywatelska może liczyć na 4 z nich. To dwa razy mniej niż w poprzednich wyborach w 2011 roku.

Listę aktualnie rządzącej partii otwiera w Krakowie obecny wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich - Rafał Trzaskowski (zmierzy się tym samym z Małgorzatą Wassermann, reprezentującą PiS).

Kandydat PO jest ze stolicą Małopolski luźno związany, ale postanowił to nadrobić, występując w spocie wyborczym z Michałem Rusinkiem (prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej). Znany polonista uczy polityka mówić po krakowsku: w łazience są flizy - nie kafelki, a podłużna bułka to weka, a nie "paryska".

W ramach kampanii R. Trzaskowski rozdawał też w Krakowie kawę, jeździł na rowerze i... sprzedawał krakowskie obwarzanki.

"»Jeśli ktoś jest zaradny, to wszędzie sobie w życiu poradzi. Przy obwarzankach, a nawet w Sejmie« - usłyszałem od krakowskich sprzedawców. Czy to znaczy, że zdałem kolejny test?" - napisał później na swoim profilu na Facebooku.

Następne miejsca na liście PO to już bardziej "krakowscy" kandydaci. Ireneusz Raś (miejsce 2.), Lidia Gądek (miejsce 4.), Jagna Marczułajtis-Walczak (miejsce 5.) czy Józef Lassota (miejsce 28.) to obecni posłowie z okręgu nr 13. Z kolei Bogusław Sonik i Janusz Sepioł (miejsca 6. i 7.) mieszkają w Krakowie, a nie - jak "jedynka" listy - w Warszawie. Lider małopolskiej Platformy - Grzegorz Lipiec (miejsce 3.) - może mieć w tak silnej konkurencji problem ze zdobyciem mandatu.

W wyborach do Senatu (jednomandatowe okręgi nr 32 i 33) honoru PO bronić będą dyrektor Teatru Ludowego Jerzy Fedorowicz, dotąd poseł PO, oraz Bogdan Klich (senator dobiegającej kadencji). O mandaty będą się z nimi ścigać - w okręgu 32: Mieczysław Gil (PiS) i Jerzy Poźniak (komitet "Niezależni do Senatu"), a w okręgu 33: Renata Godyń-Swędzioł (PiS) i Łukasz Gibała ("Niezależni do Senatu").


W przedwyborczym tygodniu internautów zachęcamy do głosowania w naszej sondzie wyborczej - "Wybory Parlamentarne 2015".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama