Nowy numer 29/2021 Archiwum

Meteorytowe Targi Książki

Kraków znów stanie się stolicą książki polskiej. W 19. Międzynarodowych Targach Książki, odbywających się od 22 do 25 października, weźmie udział 700 wystawców.

Gości będzie witał robot, czytający również fragmenty książek.

- Wystawcy przyjadą z Polski i zagranicy. Cieszymy się, że nasze targi są nie tylko największym forum wydawców polskich. Przyjazd wydawców zagranicznych owocuje bowiem nie tylko prezentacją ich dorobku książkowego. W wyniku nawiązywanych przy okazji kontaktów pojawiają się z czasem za granicą obcojęzyczne przekłady książek polskich - mówi Katarzyna Popieluch-Kmiecik, komisarz 19. Targów Książki.

Gościem honorowym będzie Litwa. Odbędą się spotkania i dyskusje z autorami litewskimi, m.in. poetą Tomasem Venclovą oraz Krystyną Sabaliauskaite, autorką przełożonej niedawno na polski książki „Silva rerum”, której akcja toczy się w XVII-wiecznym Wilnie.

- Na odwiedzających targi czeka wiele gratek książkowych. Na stoisku C39 będzie można zobaczyć księgę zawierającą faksymile rękopisu dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Jej oprawa będzie wysadzana nie tylko kilkuset turkusami, malachitami, koralami i bursztynami. Znajdzie się w niej również, dla podkreślenia astronomicznego charakteru dzieła, fragment meteorytu - zapowiada K. Popieluch-Kmiecik. Książka, wydana w nakładzie 99 egzemplarzy, będzie mogła trafić jednak jedynie do zasobnych bibliofilów. Kosztuje bowiem kilkanaście tysięcy zł.

Wydawcy będą zgrupowani w 5 salonach: Wydawców Akademickich i Naukowych, Wydawców Religijnych, Nowych Mediów, Komiksu oraz Książki Dziecięcej i Młodzieżowej. W Salonie Wydawców Religijnych będzie się prezentowało 60 oficyn wydawniczych. Podobnie, jak w latach ubiegłych, jednym z głównych wystawców na Targach Książki będzie „Gość Niedzielny” (stoisko C5).

Na targach będzie można spotkać ponad 680 autorów. Najwięcej spotkań autorskich będzie miał, jak zwykle, o. Leon Knabit. Na stoiskach będzie można spotkać również m.in. Wojciecha Cejrowskiego, s. Małgorzatę Chmielewską, Annę Dymną, Piotra Fronczewskiego, ks. Jana Kaczkowskiego, Jana Nowickiego. W sobotę 24 października między godz. 14 a 15 na stoisku Wydawnictwa eSPe (C14) będzie można spotkać Franciszka Kucharczaka, publicystę GN.

Imprezy targowe będą się odbywały się przy ul. Galicyjskiej 9 (boczna od ul. Centralnej). Godziny otwarcia: 22 października - od 10.00 do 17.00, 23 i 24 października - od 10.00 do 19.00, 25 października - od 10.00 do 17.00.

Szczegółowy program 19. Międzynarodowych Targów Książki jest dostępny pod adresem: www.targi.krakow.pl.

Na targi trudno będzie dotrzeć w sobotę 24 października. Z powodu biegów 2. Półmaratonu Królewskiego od 9.30 do 14.00 planowane jest zamknięcie dla ruchu m.in. al. Pokoju. W tym czasie najłatwiej w pobliże hal targowych dotrzeć autobusami 174 i 178 do przystanku Nowohucka M1 lub tramwajami: 4, 5, 9, 10 i 52 oraz autobusami: 129, 142 i 178 do przystanku Stella-Sawickiego. Z tego przystanku zaś należy przesiąść się na autobus 178 do przystanku Nowohucka M1 (kierunek Pod Fortem).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama