Nowy numer 3/2021 Archiwum

ŚDM potrzebują mediów

List intencyjny o wzajemnej współpracy w zakresie promocji i obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 podpisali przedstawiciele komitetu organizacyjnego, UPJPII i TVP Kraków.

- Ten list nie inicjuje współpracy, ale ją potwierdza i pieczętuje. Istnieje ona bowiem od samego początku, od chwili ogłoszenia miejsca Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Ten dokument otwiera jednak przed nami nowe możliwości i jest konkretnym przejawem naszej troski o kształcenie młodego pokolenia i zapewnienie dobrego warsztatu zawodowego. Co ważne, będzie się to wszystko odbywało w oparciu o wiarę, wartości humanistyczne i służbę prawdzie - mówił bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, podpisując list.

Jak dodał, trudno nie zauważyć, że przygotowania do ŚDM wyzwalają w młodym pokoleniu ogromne pokłady energii oraz talenty, które warto rozwijać. Najlepiej widać to w biurze komitetu, gdzie cały czas pracuje sztab wolontariuszy. - Ich umiejętności trzeba oszlifować, wykorzystując do tego młodzieńczy zapał oraz doświadczenie Telewizji Kraków - przekonywał.

Z kolei Leszek Dziura, dyrektor TVP Kraków, zauważył, że spośród wielu oddziałów regionalnych TVP, to właśnie TVP Kraków emituje najwięcej programów religijnych, ostatnio również dotyczących ŚDM. - Telewizja zawsze potrzebuje nowych talentów i pomysłów, dlatego i dla nas to porozumienie ma dużą wartość - mówił.

Dziennikarstwo to najprężniej rozwijający się i najbardziej oblegany kierunek studiów na UPJPII, z czego cieszy się rektor uczelni ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak. - Cieszę się również, że to właśnie nasza uczelnia, spośród 20 w regionie, otrzymała szansę współtworzenia medialnego przekazu Światowych Dni Młodzieży. Jest to dla mnie powód do dumy - przyznaje ks. rektor.

Natomiast ks. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, mówi krótko: - ŚDM to wielkie duchowe wydarzenie, którego zasięg jest globalny. Dlatego ŚDM potrzebują dobrej obsługi medialnej, a współpraca uniwersytetu z TVP Kraków może to zagwarantować - przekonuje.

W liście intencyjnym czytamy m.in., że jest on "potwierdzeniem chęci współpracy trzech instytucji, której celem jest medialna promocja ŚDM, łącząca potencjał informacji, doświadczenia, kompetencji i infrastruktury medialnej, w tworzeniu i udostępnianiu materiałów medialnych o ŚDM, a także formacja medialna uczestników ŚDM w głębszym przeżywaniu tego wydarzenia".

Co więcej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II od początku włączył się w organizację ŚDM - m.in. poprzez obsługę medialną wydarzeń związanych z ŚDM przez telewizję JP2TV działającą przy uczelni. Od października 2014 r. przygotowuje ona materiały informacyjne, relacje z wydarzeń i spoty promocyjne oraz materiały dokumentujące prace komitetu organizacyjnego.

Z kolei TVP Kraków, oprócz przygotowywania materiałów dotyczących ŚDM oraz programów o ŚDM, stworzy również specjalny kanał informujący o idei i wydarzeniach związanych z ŚDM. Jego emisja przewidziana jest na ostatni tydzień lipca 2016 r. Wcześniej na antenie TVP Kraków będą także pojawiać się materiały tworzone przez studentów - redaktorów JP2TV.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama