Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić w sobotę 19. Międzynarodowe Targi Książki, musieli wykazać się nie lada cierpliwością. Została ona im jednak wynagrodzona.
Sobotni program krakowskich Targów Książki przyciągnął do hal przy ul. Galicyjskiej tysiące miłośników literatury (i nie tylko). Czytelników nie odstraszyły ani długie kolejki do kas, ani jeszcze dłuższe korki na ulicach Krakowa.
Niestety, nie wszyscy autorzy byli tak wytrwali, jak ich fani - niektórzy na zaplanowane spotkania nie dotarli wcale. Inni pojawili się, choć ze sporym opóźnieniem.
Na szczęście wystawcy zadbali, by każdy odwiedzający targi znalazł coś dla siebie. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych, zajęciach plastycznych lub zrobić sobie zdjęcie z wielkim pluszowym słoniem. Trochę starsi, którzy nie przepadają za czytaniem, a chcieliby rozwijać się duchowo, chętnie sięgali po audiobooki zaproponowane przez społeczność "Rób to, co kochasz". Wystawcy szczególnie zachęcali do zakupu słuchowisk autorstwa o. Adama Szustaka (dla kobiet: "Judyta" i "Estera", dla mężczyzn: "Jonasz" i "Eliasz"), czy ks. Marka Dziewieckiego ("Bóg vs cierpienie. Dlaczego Bóg nie chce żebyś cierpiał?").
Zainteresowani sztuką mogli natomiast przyjść na ciekawy wykład o malarstwie Caravaggia, na który zaprosił o. Witold Kawecki CSsR, autor "Ewangelii w obrazach". Z ogromną pasją opowiadał on o swojej fascynacji włoskim malarzem, zdradzając słuchaczom niezwykłe fakty z życia tego artysty i udowadniając na czym polegał jego geniusz.
- Caravaggio łamał ówczesne konwenanse. Ludzie go uwielbiali, naśladowali. Z jednej strony klęczał godzinami przed Najświętszym Sakramentem, a z drugiej - miał osobowość awanturniczą, odwiedzał domy publiczne, ścigano go listem gończym za morderstwo. Jego modelkami były kochanki, prostytutki. Ale był on genialnym artystą, humanistą, teologiem i na wskroś człowieczym człowiekiem - przekonywał o. Kawecki.
Gośćmi honorowymi 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie byli artyści litewscy. Tomas Venclova - poeta światowej sławy, publicysta, literaturoznawca, obecnie tłumacz i wykładowca pracujący w USA, opowiadał o swojej książce "Opisać Wilno". Wspominał także swoją przyjaźń z Czesławem Miłoszem i Josifem Brodskim.
O swoich dziełach mówili także m. in. Herkus Kunčius, który napisał książkę "Litwin w Wilnie" oraz Kristina Sabaliauskaitė, autorka trylogii "Silva rerum" - bestsellerowej powieści o perypetiach możnego rodu Norwojszów w Wielkim Księstwie Litewskim w XVII wieku. W języku polskim dostępny jest na razie tylko pierwszy tom tej rodzinnej sagi.
Na Targach Książki nie zabrakło także Franciszka Kucharczaka, redaktora "Gościa Niedzielnego", który spotkał się z czytelnikami i podpisał swoją książkę "Bóg lubi tych, którzy walczą. O męskości, powołaniu i mocy modlitwy".