Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pozdrawiamy niebo, gdzie papież czeka na nas

Małopolscy artyści w bazylice Mariackiej zagrali i zaśpiewali dla Jana Pawła II.

W niedzielne popołudnie wszystkich zgromadzonych w bazylice Mariackiej powitał jej proboszcz ks. Dariusz Raś. Przypomniał, że Karol Wojtyła w latach 50. XX wieku był w tym kościele spowiednikiem. - Pozdrawiamy niebo, gdzie Jan Paweł II czeka na każdego z nas - mówił. Zachęcał także, by głosy występujących muzyków wzniosły się podczas Koncertu Papieskiego do góry i dały znać, że ojciec święty jest bliski każdemu.

Nie bez powodu Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz krakowska Akademia Muzyczna zaplanowali koncert na październik. Ten miesiąc jest bowiem szczególnie związany z papieżem Polakiem - niedawno obchodziliśmy zarówno rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, jak i wspomnienie św. Jana Pawła II.

Organizatorzy podkreślali, że ojciec święty był wielkim artystą, który sztukę pojmował jako drogę prowadzącą bezpośrednio do Pana Boga. Dlatego właśnie dziś małopolskie zespoły przyniosły do bazyliki Mariackiej to, co mają najcenniejszego - swoją muzykę, która staje się modlitwą.

Podczas koncertu zagrały: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Barlic i Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek. Zaśpiewały natomiast chóry: "Con Amore", "Gorce", "Argento", "Psalmodia", "Scherzo" z Nowego Sącza, "Chór Cecyliański" oraz Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie "Hasło" im. dr. Henryka Jordana.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni w bazylice zaśpiewali "Barkę".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama