Nowy numer 08/2024 Archiwum

Cmentarny koncert bez oklasków

Biblioteka Polskiej Piosenki zorganizuje 1 listopada koncert na... krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Biblioteka jest znana m. in. z organizowania popularnych "Lekcji Śpiewania”. Tym razem jednak wspólnego śpiewania nie będzie.

- W swej wymowie nasz koncert "Memento Vitae” ("Pamiętaj o życiu”) ma być apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy przypomnieć i zaznaczyć różnice wymowy pierwszych dwóch dni listopada - powiedział Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, pomysłodawca koncertu.

- Podzieliłem się z tym pomysłem z ks. prof. Robertem Tyrałą, archidiecezjalnym znawcą muzyki kościelnej, zaznaczając, że scenariusz koncertu będzie skonstruowany w taki sposób, by nie naruszyć powagi miejsca w którym się będzie odbywał - dodał W. Domański.

Muzyka i słowa, mają pomóc słuchaczom w refleksji nad własnym życiem, zachęcić do przeżywania go w sposób sensowny.

W trakcie koncertu, Barbara Stępniak-Wilk, Paulina Kujawska, Przemysław Branny i Bartosz Przytuła będą śpiewać refleksyjne przeboje m.in. "Świecie nasz” (sł. J.K. Pawluśkiewicz, muz. Marek Grechuta”), "Czas jak rzeka” ( sł. i muz. Czesław Niemen), "Człowieczy los” (sł. A. Nowak, muz. A. German) i "Ocalić od zapomnienia” (sł. K.I.Gałczyński, muz. Marek Grechuta).

- Uważam, że dobór słów i muzyki, uszanuje powagę tego dnia. W tradycji polskiej dwa pierwsze dni listopada łączymy razem. Wbrew pozorom, różnica między nimi jest duża. 1 listopada, w  uroczystość Wszystkich Świętych, odwiedzamy groby, modlimy się na cmentarzach. Liturgia tego dnia mówi jednak o radości, o tym, że świętość jest możliwa, że jest całe grono świętych, którzy już się cieszą oglądaniem Pana Boga w Chwale. Wspominamy wówczas tych, którzy są już zbawieni, którzy pamiętają o nas i wspierają nas. Dzień 2 listopada, zwany Dniem Zadusznym, jest z kolei poświęcony wspomnieniu wszystkich wiernych zmarłych, którzy często potrzebują naszej pomocy modlitewnej - powiedział o. Dawid Kusz OP z krakowskiego konwentu dominikanów.

- Cmentarz nie jest jednak miejscem na oklaski, więc będzie to koncert bez nich. Poza tym, utwory zostaną wykonane w stonowanych aranżacjach, m.in. z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego. Tym bardziej zaznaczy się poezja zawarta w tekstach - poinformował W. Domański.

Organizatorzy postarali się, by nie przeszkadzać osobom odwiedzającym tego dnia groby bliskich.

Koncert odbędzie się 1 listopada o godz. 19., w części cmentarza Rakowickiego położonej u zbiegu al. 29 Listopada i  ul. Prandoty (dawny cmentarz wojskowy), w  pobliżu kolumbarium, w miejscu, w którym nie ma grobów.

Będzie relacjonowany na żywo w półgodzinnym materiale TVP, zostanie również w całości zarejestrowany przez Telewizję Polską.

- Chciałby, żeby takie koncerty odbywały się również w kolejnych latach - powiedział W. Domański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy