Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pamięci Kurierów Tatrzańskich

W uroczystości, która odbyła się 29 października wziął udział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wraz ze swoimi zastępcami oraz radnymi miejskimi.

Zasadzenie drzewa ku pamięci Kurierów Tatrzańskich było pomysłem radnej miejskiej Bożeny Solańskiej. - Drzewko ma upamiętniać Kurierów Tatrzańskich, którzy w czasie II wojny światowej przeprowadzali przez zieloną granicę ludzi konspiracji czy działaczy rządu emigracyjnego. Przenosili też broń i materiały konspiracyjne - mówi Lucyna Galica Jurecka, córka kuriera dra Wincentego Galicy.

Niedawno w Zakopanem odsłonięto pomnik dr Wincentego Galicy. Podczas uroczystości z ust podhalańskich parlamentarzystów, a także władz Zakopanego padły deklaracje, aby podejmować kolejne kroki zmierzające do pokazywania poszczególnych kurierów, o których co raz mniej się pamięta. W planach są m.in. specjalne tablice na niektórych tatrzańskich szlakach.

Dopełnieniem dzisiejszych uroczystości była projekcja dokumentalnego wywiadu z doktorem Wincentym Galicą w zakopiańskim kinie "Giewont". - Nam także zależy na pamięci o tych ważnych dla Polski, ale i Podhala postaciach. Szczególnie z informacjami na ich temat chcemy dotrzeć do młodych poprzez już organizowane np. zawody sportowe - mówi Anna Karpiel - Semberecka z zakopiańskiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama