Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nagroda dla prof. Jacka Popiela

Prorektor UJ otrzymał Nagrodę Jana Pawła II - Chrześcijańskiej Europy.

Przyznaje ją co roku francuskie Stowarzyszenie "Europe Chrétienne" (Europa Chrześcijańska) podczas inauguracji Dni Jana Pawła II w Krakowie, w dowód uznania za propagowanie na terenie archidiecezji krakowskiej duchowości i nauczania Jana Pawła II.

Prof. Jacek Popiel, teatrolog, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, odebrał ją 3 listopada w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

- Pierwszymi laureatami nagrody byli ks. dr Stanisław Szczepaniec i ks. prof. Jan Machniak. Cieszy to, że nagrodę funduje stowarzyszenie katolików świeckich, które rozwija myśl św. Jana Pawła II, że współczesna Europa musi oprzeć się na swoich korzeniach chrześcijańskich - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

- Cieszę się, że w tym roku nagroda trafiła do rąk prof. Popiela, wybitnego znawcy teatru Karola Wojtyły. Stoi on również na czele komitetu naukowego, którego zadaniem jest wydanie dzieł literackich Karola Wojtyły - Jana Pawła II - dodał metropolita krakowski.

Nagrodę wręczyła Marie-Joëlle Desserre, prezes Stowarzyszenia "Europe Chrétienne". - Pańskie prace znacząco przyczyniły się do poznania związków Karola Wojtyły z teatrem i ze środowiskiem artystycznym - powiedziała.

Laureat nagrody nie krył zaskoczenia wyróżnieniem. - Zajmuję się jedynie skromną częścią biografii Karola Wojtyły, dotyczącą teatru i literatury. Nie można jednak zrozumieć osobowości św. Jana Pawła II bez sięgnięcia do tego aspektu jego biografii - powiedział J. Popiel.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma