Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pasterz

Św. Paweł pisał: "Prezbiterzy, którzy dobrze przewodniczą, niech będą uważani za godnych podwójnej czci".

Muszę powiedzieć, że wiele lat medytowałem na istotą bycia księdzem. Tym bardziej że narzucano mi różne modele funkcjonowania. Jednym z nich jest sprowadzenie roli księdza do szafowania sakramentami. Czyli Msza, spowiedź. Ksiądz powinien być w kościele. A wszystko, co poza, nie jest już istotne.

A jednak Jezus jest Dobrym Pasterzem i każdy ksiądz wpisuje się w Jego misję. Przewodniczenie i pasterzowanie to poważna sprawa. To kwestia tego, jak i gdzie ksiądz prowadzi ludzi. Nie jak ich obsługuje, ale gdzie prowadzi. Zresztą widać coraz mocniej, jakie są konsekwencje budowania duszpasterstwa na zasadach "usług sakramentalnych".

Wiele osób przyjmuje sakramenty, ale nie rozumie ich znaczenia. Jeszcze więcej nie zostało właściwie uformowanych i brakuje im i mocnego charakteru, i właściwej postawy, by w duchu sakramentów żyć. Pasterzowanie to całościowe podejście do poszczególnych osób i całej wspólnoty. To łaska Boża, ale też formacja, współpraca i sytuacje kryzysowe (jak śmierć).

Zadałem sobie pytanie, czy byłem w seminarium do tego przygotowywany. Chyba nie. Pasterzowanie to przywództwo, zarządzanie, komunikacja. Plus, oczywiście, życie duchowe i wiedza. Samo życie duchowe nie oznacza dobrego pasterzowania.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma