GN 43/2020 Archiwum

Kard. Dziwisz spłaca dług wdzięczności przejdź do galerii

Kościół św. Katarzyny jest matką wszystkich nowotarskich kościołów - mówił kard. Stanisław Dziwisz, który 8 listopada przewodniczył konsekracji nowego, zbudowanego od podstaw ołtarza w zabytkowym nowotarskim kościele.

- Dzisiejsza konsekracja nowego ołtarza w świątyni pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej stanowi kolejne wydarzenie w długiej, liczącej siedem stuleci historii wspólnoty chrześcijańskiej w Nowym Targu, stolicy Podhala - mówił kardynał Stanisław Dziwisz w czasie uroczystej Mszy św.

- To jest też dla mnie wyjątkowa chwila. Oto spłacam dług wdzięczności tej świątyni, temu miastu, gdzie przez cztery lata chodziłem do Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego - mówił wyraźnie wzruszony kard. Stanisław Dziwisz.

Jak dodał, parafia św. Katarzyny zajmuje szczególne miejsce w krajobrazie innych wspólnot parafialnych na Podhalu, a zwłaszcza w Nowym Targu.

- W rozrastającym się mieście powstały nowe kościoły, nowe parafie, ale przecież kościół św. Katarzyny pozostanie na zawsze matką wszystkich nowotarskich kościołów - zaznaczył metropolita krakowski, który prosił wszystkich o ważną rzecz.

- Powierzmy dziś Bogu nas samych, nasze rodziny, dzieci i młodzież, naszych chorych i niepełnosprawnych. Powierzmy nasze pola, warsztaty pracy, szkoły i szpitale. Powierzmy Bogu całe nasze miasto, ze wszystkimi instytucjami, a także powołania kapłańskie, dziękując za dotychczasowych kapłanów i kleryków. Powierzmy Bogu całe siedem wieków dziejów tutejszej parafii i prośmy dla nas o moc Ducha, o żywą wiarę, o niezachwianą nadzieję, o gorącą miłość, byśmy dzień po dniu budowali żywy Kościół i umacniali się wzajemnie na naszych drogach prowadzących do wieczności - apelował metropolita krakowski, powierzając miasto także świętej Katarzynie Aleksandryjskiej i św. Janowi Pawłowi II.

Wspólnie z kard. Dziwiszem Mszy św. przewodniczyli m.in. ks. prałat Stanisław Strojek, dziekan nowotarski i proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny.

Podczas obrzędu konsekracji ołtarza hierarcha najpierw odmówił specjalną modlitwę, a potem namaścił Stół Pański olejem Krzyżma Świętego.

Następnie górale w strojach regionalnych przynieśli do ołtarza kadziło, które spalało się na ołtarzu. Po chwili kardynał okadził ołtarz, a następnie zapalił świece na znak "oświecenia pogan".

Ostatnim momentem konsekracji było przykrycie ołtarza obrusem i przystrojenie go kwiatami.

Liturgię uświetniły młodzieżowa schola, kapela regionalna i gaździny śpiewające psalm w gwarze podhalańskiej.

Wszystkim za obecność i prowadzone prace podziękował ks. Zbigniew Płachta. Remont w zabytkowym kościele św. Katarzyny trwał przez 22 dni w sierpniu. W tym czasie wymieniono całkowicie posadzkę w prezbiterium, zbudowano nowy ołtarz i ambonkę.

Warto dodać, że poprzednimi proboszczami tej parafii byli zasłużeni dla miasta kapłani: ks. Mieczysław Łukaszczyk i ks. Marian Wanat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama