Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ryszard Terlecki będzie wicemarszałkiem Sejmu

Kolejny Małopolanin będzie pełnił ważną funkcję państwową. Poseł PiS zostanie wicemarszałkiem Sejmu.

Prof. Ryszard Terlecki z Krakowa został rekomendowany we wtorek 10 listopada przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości do objęcia stanowiska wicemarszałka Sejmu RP.  R. Terlecki został również wybrany na szefa Klubu Parlamentarnego PiS.

Za jego kandydaturą głosowały 252 osoby, 5 było przeciw, zaś 3 wstrzymały się od głosu.

Ryszard Terlecki (ur. 1949) jest historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, od 2007 r. posłem na Sejm z listy Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie.

Od 2002 r. posiada tytuł naukowy profesora. W przeszłości był m.in. współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności, w 1990 r. współzałożycielem i zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Czas Krakowski", pracownikiem naukowym Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk oraz jezuickiej Akademii "Ignatianum" w Krakowie. Od 2000 do 2006 r. był dyrektorem oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Następnie, do czasu wyboru do Sejmu w 2007 r., kierował krakowskim oddziałem IPN.

Jest autorem licznych książek historycznych, m.in. "Dyktatura zdrady: Polska w 1947 r." (1991), "Profesorowie UJ w aktach UB i SB" (2002), "Miecz i tarcza komunizmu" (2007), "Polska w niewoli 1945-1989. Historia sowieckiej kolonii" ( 2015).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma