Nowy numer 28/2018 Archiwum

Odnowili płaszcz króla Stasia

Płaszcz koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przechowywany w Muzeum Katedralnym na Wawelu został odnowiony.

Historyczną pamiątkę po konserwacji zaprezentowano 10 listopada w Pracowni Konserwacji Tkanin Katedry Wawelskiej. Prace renowacyjne prowadziły konserwatorki: Barbara Kalfas i Ewa Pietrzak.

Przywrócono m.in. pierwotną, złotą kolorystykę 34 orłów naszytych na czerwony aksamit płaszcza podbitego gronostajami.

Konserwację płaszcza króla Stasia, jak zwano go w trakcie panowania, przeprowadzono dzięki dotacji z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Odnowiona pamiątka królewska będzie eksponowana w Muzeum Katedralnym na Wawelu.

- Obecność tej pamiątki królewskiej na Wawelu jest paradoksalna. Król Stanisław August nie koronował się bowiem w katedrze wawelskiej, lecz 25 listopada 1764 r. w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Jego szczątki nie spoczęły również na Wawelu, lecz wpierw w Petersburgu, potem zaś w Wołczynie - mówi Jarosław P. Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

- Płaszcz trafił do katedry wawelskiej w 1818 r. dzięki ówczesnemu biskupowi krakowskiemu, późniejszemu Prymasowi Królestwa Polskiego Janowi Pawłowi Woroniczowi. Był on również znanym miłośnikiem pamiątek przeszłości, kaznodzieją i poetą, autorem „Hymnu do Boga”. W pałacu biskupim przy ul. Franciszkańskiej założył Gabinet Historyczny, którego wyposażenie zachowało się w większości do dziś, ocalałe z wielkiego pożaru Krakowa w 1850 r. - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma