Nowy numer 24/2021 Archiwum

W niedzielę składka na ŚDM

Już po raz trzeci wierni z całej Polski będą mogli przyczynić się do przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce przeprowadzona zostanie bowiem składka, która zostanie przeznaczona na tzw. cele organizacyjne Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Konferencja Episkopatu Polski zadecydowała o czterech takich składkach. Dwie z nich już się odbyły, czwarta zaplanowana jest na 15 maja 2016.

- Światowe Dni Młodzieży, oprócz wymiaru duchowego, są także poważnym wyzwaniem organizacyjnym. Każdy, kto chce włączyć się w przygotowanie wydarzenia, może je wesprzeć - angażując się w najbardziej potrzebne działania lub finansowo. Pieniądze zebrane 15 listopada na tzw. tacę, zostaną wykorzystane m.in. na przygotowanie uroczystości liturgicznych podczas spotkania młodzieży z całego świata - wyjaśnia Ewa Korbut z Biura Prasowego KO ŚDM 2016.

Jak dodaje, skala przedsięwzięcia, jakim jest ŚDM, jest ogromna - na kilka dni liczba mieszkańców Krakowa może się nawet potroić. Według szacunków, na Mszy Posłania, której w niedzielę 31 lipca przewodniczyć będzie papież Franciszek, może się zebrać nawet 2 i pół milina wiernych.

- Do obowiązków gospodarza - Komitetu Organizacyjnego ŚDM - należy godne przyjęcie i zorganizowanie pobytu pielgrzymom oraz przygotowanie uroczystości religijnych. Do rozdawania Komunii Świętej będzie potrzebnych 12 tys. naczyń liturgicznych. Podczas kilku dni wydarzeń w Krakowie, na miejscach katechez i na Campus Misericordiae, planowane jest użycie 5 mln komunikantów, do wypieku których trzeba ok. 5 ton mąki. Każdy z pomocników kapłanów przy rozdawaniu Komunii Świętej otrzyma jeden z tysiąca parasoli - gdyby je wszystkie rozłożyć, przykryłyby 5 boisk do koszykówki - tłumaczy Ewa Korbut.

Co więcej, do Krakowa, wraz z młodzieżą, przybędą kapłani z całego świata. Na czas liturgii założą ornaty ze specjalnie zaprojektowanym wzorem. Trzeba więc będzie uszyć dla nich 15 tys. szat liturgicznych oraz tysiąc mitr i szat liturgicznych dla biskupów i kardynałów. Spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą w Brzegach, dzięki telewizji i internetowi, zobaczą ludzie w każdym zakątku świata.

- Wszystkie te przedsięwzięcia są finansowane przez Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży, dlatego liczy się każda pomoc. Nawet niewielkie datki będą dużym wsparciem dzieła, które wspólnie przygotowujemy - podkreśla Ewa Korbut.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama