Nowy numer 42/2020 Archiwum

Budżet z ŚDM w tle

Przyszłoroczny budżet Krakowa ma być wyższy od poprzedniego. Prezydent Majchrowski jest jednak zafrasowany.

Jacek Majchrowski przedstawił we wtorek 17 listopada projekt budżetu Krakowa w 2016 roku. Jego pierwsze czytanie w Radzie Miasta odbędzie się 2 grudnia.

- To pierwszy budżet przygotowany w nowej kadencji samorządu. Starałem się, by odzwierciedlał mój program wyborczy, który zakładał zwiększenie komfortu życia w mieście przez realizację drobniejszych inwestycji ułatwiających życie mieszkańcom. Pragnąc, by przyszłoroczny budżet uwzględniał postulaty głównych ugrupowań reprezentowanych w Radzie Miasta, poprosiłem, żeby kluby PiS i PO przedstawiły swoje propozycje budżetowe. Wiele z nich znalazło się w projekcie - powiedział prezydent Krakowa.

Dochody miasta Krakowa wyliczono na 4 mld 494 mln 912 tys. zł. - Będą zatem o ponad 4,5 proc. wyższe niż w roku bieżącym - stwierdził prezydent Majchrowski. Wydatki przekroczą jednak dochody o nieco ponad 200 mln zł. - Deficyt sfinansujemy z kredytów i obligacji - zadeklarował prezydent.

Niektóre wydatki miasta będą związane z odbywającymi się w przyszłym roku Światowymi Dniami Młodzieży. - Zostanie wybudowany układ komunikacyjny wokół Centrum "Nie Lękajcie się!" na Białych Morzach, kładka między sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum "Nie Lękajcie się!" oraz droga łącząca ul. Śliwiaka z Brzegami, gdzie będzie się odbywało spotkanie z papieżem. W ramach ułatwień komunikacyjnych przed ŚDM zmodernizujemy również torowisko i nawierzchnię na ul. Basztowej - poinformował wiceprezydent Tadeusz Trzmiel.

W budżecie nie wydzielono osobnej kwoty na pokrycie kosztów organizacyjnych ŚDM, które poniesie Kraków. - Uwzględniamy te koszty w poszczególnych częściach budżetu, zwiększając wydatki m.in. na bezpieczeństwo, transport zbiorowy i oczyszczanie miasta - powiedział prezydent Majchrowski.

Kraków nie dostanie jednak dodatkowego dofinansowania z budżetu centralnego w związku z organizacją ŚDM. - Na nasze propozycje w tej sprawie otrzymałem odpowiedź z Warszawy, że nie będzie dodatkowych kwot na organizację ŚDM, gdyż jest to impreza o charakterze lokalnym - mówił zafrasowany prezydent.

Na realizację inwestycji zaplanowano prawie 765 mln zł.

- Planujemy m.in. rozbudowę ulicy Igołomskiej, modernizację torowisk, wybranie wykonawcy na budowę trasy szybkiego tramwaju oraz rozpoczęcie przygotowań do budowy Trasy Łagiewnickiej, która powinna być ukończona do 2021 r. - poinformował wiceprezydent Trzmiel.

W ramach inwestycji programowych 125 mln zł planuje się przeznaczyć na wymianę pieców węglowych, 13 mln zł - na modernizację Szpitala im. Żeromskiego, zaś 9 mln zł - na budowę III Pawilonu Artysty Seniora w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Helclów.

- Dzięki wydatkom inwestycyjnym na rozbudowę zostanie zlikwidowana kolejka czekających na miejsce w domach pomocy społecznej - zapowiedział prezydent Majchrowski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama