Nowy numer 42/2020 Archiwum

Do lekarza bez kolejek?

W naszym województwie już niebawem wystartuje Małopolski System Informacji Medycznej.

Jeszcze w tym roku dwa krakowskie szpitale specjalistyczne - im. Ludwika Rydygiera i im. Józefa Dietla, a także jeden w Nowym Sączu (im. Jędrzeja Śniadeckiego) uruchomią pilotażowy MSIM, czyli Małopolski System Informacji Medycznej. Jak zapewniają jego twórcy z Comarch Healthcare oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, dzięki programowi mieszkańcy będą mogli zarejestrować się do lekarzy w placówkach objętych MSIM bez wychodzenia z domu, a lekarze - sprawdzić historię choroby pacjenta i jego wyniki badań za pomocą jednego kliknięcia.

Dużą korzyścią dla pacjentów będzie też to, że każdy będzie mógł za pośrednictwem internetu sprawdzić swoją dokumentację medyczną. Nie będzie też konieczności noszenia ze sobą na wizytę pliku papierowych wyników badań - do wszystkich danych lekarz będzie miał dostęp za pośrednictwem MSIM.

- System będzie też ogromną pomocą w nagłych wypadkach, w których każda minuta jest na wagę złota. Kiedy do szpitala objętego MSIM trafi nieprzytomny pacjent, o wszystkich jego chorobach, zażywanych lekach czy alergiach ratownicy medyczni i lekarze dowiedzą się właśnie z systemu - tłumaczy wicemarszałek Wojciech Kozak.

Co więcej, szpitale będą też mogły w szybki i bezpieczny sposób przesyłać sobie wszelkie potrzebne dane o chorym, co w przypadku osób, które leczyły się w różnych szpitalach, ułatwi diagnozę i dalsze leczenie. W efekcie placówki nie będą zlecać wykonywania tych samych badań, które choremu zrobiono w innym szpitalu.

Dzięki funduszom unijnym projekt będzie w przyszłości kontynuowany i obejmie wszystkie placówki zdrowia będące pod nadzorem województwa małopolskiego. Na razie koszt uruchomienia MSIM w trzech szpitalach wynosi ponad 7,5 mln zł, a prace z tym związane zaczęły się już w 2014 roku.

Więcej informacji już wkrótce będzie można znaleźć na platformie: www.e-zdrowie.malopolska.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama