Nowy numer 43/2020 Archiwum

Śpiew, modlitwa i rywalizacja przejdź do galerii

Dekanalny Przegląd Piosenki Religijnej "Cecyliada" w Niedzicy i koncert "Wieczór Cecyliański" w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyły się w niedzielę 22 listopada, czyli w dniu wspomnienia patronki muzyki.

W "Cecyliadzie" wzięły udział schole i zespoły muzyczne działające przy parafiach dekanatu niedzickiego. Przegląd odbył się już po raz trzeci i zgromadził największą, jak dotąd, liczbę uczestników - aż 235 osób. Hasłem konkursu były słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Jak wiadomo, są to również słowa hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Każdy zespół musiał zaprezentować dwa utwory. Pierwszym był hymn ŚDM, a drugim - dowolna piosenka o tematyce religijnej. "Cecyliada" to wspólny pomysł Gminnego Ośrodka Kultury w Łapszach Niżnych z filią w Niedzicy, której dyrektorem jest Krystyną Milaniak, oraz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy.

- Dzięki temu wydarzeniu schole mogą zaprezentować swoje umiejętności i odrobinę rywalizować między sobą. Pomysłów było mnóstwo. Były aniołki, przebrania i tańce. Cała widownia śpiewała, modliła się. I to jest najważniejsze - cieszy się ks. Łukasz Jachymiak, wikariusz z parafii w Niedzicy.

Jury ostatecznie zdecydowało nagrodzić następujące schole: z rektoratu Matki Bożej Różańcowej w Mizernej (Grand Prix), z parafii św. Marcina w Krempachach (I miejsce), z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej (II miejsce), z parafii św. Kwiryna w Łapszach Niżnych (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały schole z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kluszkowcach oraz z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy.

Z muzyką chrześcijańską na ustach św. Cecylię wspominano także w Nowym Targu, w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbył się "Wieczór Cecyliański". Wystąpili w nim: schola "Promyki" i schola młodzieżowa z parafii NSPJ w Nowym Targu (którą opiekują się ks. Mariusz Wojdan i ks. Ryszard Kilanowicz), chór parafii św. Stanisława ze Szczepanowa pod dyr. Wojciecha Oleksyka, chór "Wierchy" z Zakopanego pod dyr. Wojciecha Bonczyka, chór "Echo Gorczańskie" pod dyr. Piotra Augustyna oraz orkiestra z parafii NSPJ w Nowym Targu pod dyr. Aleksandry Cabaj. W gronie występujących byli jeszcze Katarzyna Kondaszuk i Marcin Augustyn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama