Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chrystusowa władza miłości

Kard. Stanisław Dziwisz celebrował w katedrze wawelskiej Mszę św. z okazji uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przyrzeczenie złożyli nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Uroczystość, przypadająca w tym roku w niedzielę 22 listopada, jest równocześnie świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

- My wszyscy, uczniowie i uczennice Jezusa Chrystusa, uczestniczymy w Jego królewskim panowaniu, w Jego królewskiej władzy. Nie jest to władza polityczna. To znacznie większa, głębsza i skuteczniejsza władza, której nikt nam nie może odebrać, która nie podlega głosowaniu. To władza miłości, a jej fundamentem jest nasza głęboka więź z Bogiem dzięki ofierze, jaką za nas złożył Chrystus - powiedział kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił również znaczenie katolików świeckich w Kościele. - Dzisiejsze święto patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz innych ruchów i stowarzyszeń katolickich zachęca nas do refleksji nad miejscem i służbą wiernych świeckich w Kościele. Wszyscy tworzymy Kościół - jedną rodzinę dzieci Bożych, jedną wspólnotę uczniów Jezusa Chrystusa. Wszyscy jesteśmy przez Niego posłani do współczesnego świata, aby głosić w nim Dobrą Nowinę o Bogu, o Jego królestwie życia i miłości. Dla każdego z nas są miejsce i praca w Kościele, zgodnie z osobistym stanem życia i powołaniem, zgodnie z osobistymi uzdolnieniami i talentami. Świadomi jesteśmy, że zajmowanie biernej postawy w Kościele jest jałowe, nie buduje wspólnoty, osłabia jej dynamizm i zdolność do ewangelizacji - stwierdził metropolita.

Podczas uroczystości w katedrze przyrzeczenie na sztandar złożyli nowi członkowie KSM. Stali się w ten sposób pełnoprawnymi członkami stowarzyszenia. Wzięli wcześniej udział w 3-dniowych rekolekcjach, które odbyły się od 20 do 22 listopada u braci kapucynów w krakowskiej Olszanicy.

- Drogie siostry, drodzy bracia, Kościół w Polsce i w naszej archidiecezji liczy na was. Są obszary naszego życia, w których apostolstwo świeckich jest nieodzowne. Pierwszym takim obszarem jest świat polityki, gospodarki, kultury i edukacji. Każda społeczność potrzebuje mądrych liderów, ludzi dbających o dobro wspólne, ustanawiających dobre prawa, zarządzających życiem mniejszej lub większej społeczności. Tam jest miejsce dla świeckich katolików, uczciwych, wrażliwych i pracowitych ludzi, kierujących się na co dzień prawem Bożym, zasadami sprawiedliwości, solidarności i miłosierdzia. Wielką pomocą może być dla nich nauka społeczna Kościoła, będąca owocem wielu lat doświadczenia i refleksji - w świetle Ewangelii - nad różnymi obszarami życia współczesnego świata. Stąd warto tę naukę społeczną poznawać jako część formacji intelektualnej i duchowej, przygotowującej świeckich apostołów do działania - powiedział kard. Dziwisz.

Metropolita wezwał również do modlitwy w intencji przyszłorocznych ŚDM, „aby światowe spotkanie młodych z Papieżem Franciszkiem przyniosło dobre owoce, ukazało światu młode oblicze Kościoła odmładzającego się w każdym pokoleniu i narodzie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama