Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Porozmawiajmy o dziedziczeniu

Krakowska Izba Notarialna zaprasza 28 listopada na Dzień Otwarty Notariatu.

Z prawnikami będzie można porozmawiać w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) w godz. 10-16. - W ten jeden dzień w roku notariusze wychodzą poza swoje kancelarie i udzielają bezpłatnych porad wszystkim zainteresowanym w ogólnodostępnych miejscach - wyjaśnia ideę odbywającego się w całym kraju Dnia Otwartego Notariatu Sylwia Jankiewicz, wiceprezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie.

Pytać można o wszystko, a organizatorzy zapewniają dyskretne stanowiska i przypominają, że udzielających porad obowiązuje tajemnica notarialna. Co roku DON ma temat przewodni. Tym razem będą to spadki oraz dziedziczenie.

Dlaczego taki wybór? Zdecydowały o tym m.in. zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w 2015 roku, a które dotyczą odpowiedzialności za długi spadkowe czy spadków transgranicznych. Uczestnicy dnia otwartego dowiedzą się m.in., czym jest Europejskie Poświadczenie Spadkowe i kiedy warto się o taki dokument postarać.

Jak podkreślają organizatorzy, także podczas poprzednich edycji DON - niezależnie od ich głównego tematu - wiele pytań dotyczyło właśnie spadków. Ponadto w ostatnim czasie wzrosło znaczenie dziedziczenia majątku po osobach prowadzących działalność gospodarczą.

S. Jankiewicz podkreśla jednak, że dzień otwarty nie jest jedyną możliwością uzyskania bezpłatnej porady notariusza. - Wizyta w kancelarii i zasięgnięcie porady jest bezpłatne. W biurze notarialnym płaci się za dokonaną czynność, a nie za udzielenie związanej z tym porady - przypomina.

Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się w 24 miastach w całej Polsce już po raz szósty. Do tej pory w centrum zainteresowania były już - oprócz spadków i dziedziczenia, od których rozpoczęły się DON - tematy takie, jak: bezpieczeństwo majątku i rodziny, nieruchomości i księgi wieczyste, przekazanie majątku w rodzinie czy bezpieczna jesień życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama