Nowy numer 3/2021 Archiwum

Komitet w ogniu pytań

Delegaci z ponad stu krajów świata przyjechali do Polski by dowiedzieć się, jak będą zorganizowane ŚDM w Krakowie.

W piątek uczestnicy II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016 dyskutowali w Wadowicach o kwestiach związanych m.in. z rejestracją pielgrzymów, transportem, zakwaterowaniem czy komunikacją (omawiano m.in. funkcjonowanie strony internetowej krakow2016.com i obecność Światowych Dni Młodzieży w mediach społecznościowych).

Wiadomo już, że autokary wiozące pielgrzymów nie będą wjeżdżały do Krakowa - w mieście będzie obowiązywała tylko komunikacja miejska. Zostanie ona odpowiednio przeorganizowana i wzmocniona, by zapewnić pielgrzymom dotarcie zarówno do miejsc głównych celebracji oraz do sanktuariów w Łagiewnikach i na Białych Morzach.

Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, dodatkową ofertę przygotowuje także PKP. Będzie ona przeznaczona zarówno dla grup zorganizowanych (część pielgrzymów przyjedzie do Polski już w tygodniu poprzedzającym ŚDM na Dni w Diecezjach), jak i dla pielgrzymów indywidualnych.

Kwestie logistyczne budziły duże zainteresowanie i większość sesji kończyła się długimi seriami szczegółowych pytań. Delegaci pytali nie tylko o to, jak dokładnie będzie wyglądał program ŚDM i jak będą one zorganizowane, ale także m.in. o sposoby wpłacania składek partycypacyjnych - np. przez pielgrzymów z Grecji, gdzie obowiązują ograniczenia w dokonywaniu przelewów za granicę.

- Interesuje nas praktycznie każdy aspekt organizacji Światowych Dni Młodzieży - mówił podczas zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej dk. Cristiano Pinheiro z Brazylii. - Chcemy się też dowiedzieć jak możemy pomóc, jak możemy się włączyć w przygotowania.

- Mamy nadzieję, że owocem tych pytań i rozmów będzie jak najlepsza organizacja i przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w przyszłym roku w Krakowie - mówił z kolei ks. João Chagas z Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Bp Damian Muskus, koordynujący działania krakowskiego komitetu organizacyjnego podkreślił natomiast, że podczas rozmów z reprezentantami poszczególnych krajów wiele wątpliwości udało się wyjaśnić. - To spotkanie jest ważne dla delegatów, ale jeszcze ważniejsze dla nas - zaznaczył.

Podkreślił też konieczność współpracy z zespołem rządowym, który po zmianie władzy musi się na nowo ukonstytuować. - Bardzo zależy nam na tym, aby rząd pilnie podjął wszystkie kwestie dotychczas prowadzone przez poprzedni zespół. Z tego co wiem, premier Beata Szydło jest świadoma wagi tego wydarzenia, które nas czeka. W nieoficjalnych spotkaniach deklarowała dość pilne podjęcie tych kwestii i ukonstytuowanie nowego zespołu - mówił bp Muskus.

Dodał, że do spotkania organizatorów ŚDM z członkami nowego zespołu rządowego może dojść jeszcze w tym roku, przed świętami Bożego Narodzenia.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama