Nowy numer 42/2020 Archiwum

Słowem, obrazem i muzyką o Tatrach

To połączenie muzyki, poezji, malarstwa. Zakopiańska "Atma" zaprasza na nową wystawę "Na skalnym Podhalu". Jej wernisaż odbył się w piątek, 27 listopada. Ekspozycja będzie czynna aż do 23 marca.

Na wystawę "Na skalnym Podhalu" składają się prace artystów młodopolskich, m.in. Jan Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Gałka.

- Inspiracją do umieszczenia tych obrazów w "Atmie" była poezja Kazimierza Przerwy-Tetmajera. To co on pisał, oni malowali - mówi Urszula Kozakowska-Zaucha, kurator wystawy.

Uroczyste otwarcie pokazu obrazów "Na skalnym Podhalu" z podtytułem "Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie" miało niecodzienny przebieg. Wernisażowi towarzyszył bowiem koncert pieśni do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Przed publicznością wystąpiła Weronika Krówka (fortepian) i Sebastian Szumski (baryton). Gości przywitała Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

W wernisażu wzięli udział przedstawiciele zakopiańskich władz samorządowych, radni oraz dyrektorzy miejskich placówek związanych z kulturą.

Muzeum Karola Szymanowskiego w wilii "Atma" w Zakopanem to jedno z miejsc w stolicy polskich Tatr, gdzie można poczuć specyficzny fenomen polskich gór - tego "pępka świata", który od lat przyciąga i fascynuje pokolenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama