Nowy numer 42/2020 Archiwum

Pierwsi pielgrzymi na Campus Misericoridiae

Kolejny dzień II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego przed ŚDM Kraków 2016 delegaci z ponad 100 krajów świata spędzili w terenie.

Po dwóch dniach obrad w Wadowicach 28 listopada reprezentanci młodzieży wybierającej się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa wyruszyli, by na własne oczy zobaczyć miejsca, gdzie będą się toczyły główne wydarzenia ŚDM.

Odwiedzili m.in. Błonia, na których odbędzie się otwierająca spotkanie młodzieży Msza św. oraz Droga Krzyżowa. Ołtarz na największej krakowskiej łące stanie przy kamieniu, upamiętniającym wizyty poprzednich papieży - czyli tam, gdzie podczas papieskich pielgrzymek Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Ważnymi miejscami dla młodzieży uczestniczącej w Światowych Dniach Młodzieży będą także m.in. położone tuż obok Błoń stadion Cracovii (powstanie tam Centrum Powołaniowe) oraz Park Jordana, gdzie będzie się znajdowała jedna z dwóch "stref pokuty".

W sali Filharmonii Krakowskiej z gośćmi z zagranicy spotkali się przedstawiciele władz miasta i województwa.

Delegaci pojechali także do dwóch krakowskich sanktuariów, które dla przyszłorocznych pielgrzymów staną się celem „katechezy w drodze”. Chodzi o bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i kościół św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Podczas Mszy św., którą dla delegatów odprawił w papieskim sanktuarium kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski podkreślał m.in., że Światowe Dni Młodzieży są potrzebne i młodzieży, i Kościołowi, i "naszemu niespokojnemu światu".

- Te dni budzą entuzjazm wiary w Kościele, odsłaniają młode oblicze Kościoła, który odradza się w każdym narodzie, w każdym pokoleniu, w każdym czasie – mówił.

Zaapelował też o modlitwę w intencji przyszłorocznego spotkania: - Otwórzmy się na przyjęcie daru Bożego miłosierdzia dla nas wszystkich, dla naszych bliskich, dla tych wszystkich, wśród których pracujemy i których będziemy gościć w Krakowie na Światowym Dniu Młodzieży 2016 - mówił kard. Dziwisz. - Prośmy, by to wydarzenie zaowocowało wiarą, nadzieją i miłością w całym Kościele i świecie.

Reprezentanci młodzieży przygotowującej się do ŚDM w Krakowie dwukrotnie odwiedzili Campus Misericordiae - teren pomiędzy Wieliczką a Krakowem, gdzie odbędzie się niedzielna papieska Msza św., kończąca Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

Najpierw delegaci oglądali sam teren oraz wybudowaną tam halę (własność firmy logistycznej, jednej z pierwszych mających rozpocząć działalność w powstającej na tym terenie strefie przemysłowej), która podczas Eucharystii z ojcem świętym będzie pełniła rolę gigantycznej zakrystii. Później, wieczorem, wzięli oni udział w uroczystym otwarciu ronda ŚDM (tuż obok Campus Misericordiae) i odsłonięciu znajdującego się na nim pomnika.

Ma on formę krzyża, u którego podstawy umieszczono m.in. herby papieży Jana Pawła II i Franciszka, symbol ŚDM Kraków 2016 oraz dwie daty - 1985 (pierwsze Światowe Dni Młodzieży) i 2016 (ŚDM w Krakowie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama