Wieliccy górnicy z okazji Barbórki podsumowali mijający rok i odebrali ważne odznaczenia.
Barbórka była okazją do oceny, jak rok 2015 upłynął w Kopalni Soli 'Wieliczka". A był to rok rekordów, np. turystycznych.
- Szacujemy, że w tym roku kopalnię odwiedzi 1,38 mln turystów. To o 7 proc. więcej niż w roku ubiegłym i aż o 40 proc. niż w roku 2009 - mówi Kajetan d’Obyrn, prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA.
Rekordowo intensywne były też prace górnicze, bez których ten turystyczny sukces nie byłby możliwy.
- W mijającym roku zabezpieczaliśmy aż 12 zabytkowych komór i kilkanaście chodników, a przecież prace obejmują zasięgiem również te niezabytkowe rejony podziemi. Dbałość o solny zabytek wymaga dużych nakładów finansowych, a także stosowania skutecznych, coraz bardziej innowacyjnych metod zabezpieczania. Nie udałoby nam się tych sukcesów osiągnąć bez ciągłej, pełnej zaangażowania pracy górników - przyznaje prezes d’Obyrn.
Pod ziemią praca więc wre bez przerwy - na różnych poziomach górnicy stawiają drewniane obudowy, przebudowują chodniki i wzmacniają stropy oraz ociosy komór szkłoepoksydowymi kotwami.
Wszystko po to, by pod ziemią było jeszcze bezpieczniej, a bezcenny zabytek przetrwał kolejne stulecia.
W tym roku prace prowadzone były m.in. pomiędzy szybami Kinga-Daniłowicz-Regis, w zespołach komór Geramb, Margielnik, uzdrowiskowej komorze Jezioro Wessel, muzealnej komorze Saurau, a także znajdujących się poza turystycznymi szlakami komorach Gaisruck i Żralski Stare.
Zakończono też zabezpieczanie północnego ociosu królującej na Trasie Turystycznej kaplicy św. Kingi i znajdującej się na Trasie Górniczej komory Franciszek Karol.
Prace prowadzono też w zabytkowych chodnikach na I poziomie Świętosławskie i Powroźnik, Kuchnia, a także chodnikach na niższych poziomach: dojściowych do komór Hunka, Freitag i Seeling, chodniku Popiołowym.
Z kolei na przygotowywanej trasie górniczo zabezpieczano w tym roku również komorę Agenora Gołuchowskiego, chodnik Pistek, część podłużni Hauer i poprzeczni Kaniów, poprzecznię Wałczyn.
- Realizujemy też duży projekt związany z odtwarzaniem historycznego transportu na III poziomie kopalni. Chcemy przywrócić blask dawnej kolei, usprawnić górnikom transport materiałów i urobku, a także udostępnić do zwiedzania niezwykle cenny historycznie i przyrodniczo rejon kopalni. Tory kolejowe położone będą na odcinku ponad kilometra, a projekt zakończony zostanie w przyszłym roku - wyjaśnia prezes d’Obyrn.
Kopalnia Soli "Wieliczka" konsekwentnie wzbogaca też swoją ofertę turystyczną. W ostatnich latach pojawiły się nowe szlaki oraz tematyczne programy zwiedzania: "Trasa górnicza", "Tajemnice wielickiej kopalni", szlak pielgrzymkowy "Szczęść Boże", "Młody górnik" i "Skarb dla zuchwałych". Dwie ostatnie propozycje to nowości roku 2015.
Do Trasy turystycznej dołączyły też komory Lill Górna i Kazanów oraz Wincentego Witosa. W dwóch pierwszych znajduje się multimedialna ekspozycja "Sól życia" z kinem 5D, w Witosie zaś plac zabaw.
Najmłodsi zwiedzający swoje podziemne królestwo mają również w komorze Pistek, a uczestnicy kameralnych imprez chętnie zaglądają do stylizowanej na karczmę górniczą komory Gwarków.
Z okazji Barbórki wieliccy górnicy świętowali 4 grudnia swoje sukcesy uczestnicząc w Mszy św., której przewodniczył bp Jan Szkodoń. Po Mszy odbyła się też tradycyjna akademia, podczas której wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, nadano stopnie górnicze oraz honorowe tytuły ambasadora zabytkowej wielickie kopalni. Odczytany został również list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał, że wielicka kopalnia to "symbol potęgi i piękna, perła w koronie, najsławniejszy polski zabytek, duma Polski".
W ostatnich latach kopalnia pozyskała dofinansowanie zewnętrzne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze wsparciem NFOŚiGW realizowanych jest obecnie sześć projektów, w tym trzy o wartości dofinansowania na poziomie 40- 50 proc. Górnicze działania w ostatnich latach wspierała też Unia Europejska (Trasa Górnicza i multimedialna ekspozycja Lill Górna-Kazanów) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (uszczelnianie szybu Kościuszko).