Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na Kresy, dla bohaterów

Do 10 stycznia 2016r. potrwa kolejna już akcja pomocy kombatantom mieszkającym na Kresach, czyli przedsięwzięcie pod hasłem "Rodacy - Bohaterom".

Akcję wiosną 2010 r. zapoczątkowało wrocławskie Stowarzyszenie "Odra-Niemen". Dziś odbywa się już ona w całej Polsce. W Krakowie odpowiada za nią Akademia "Ignatianum" - wspierają ją zarówno władze uczelni, jak i studenci oraz młodzi pracownicy naukowi, którzy rozumieją, że przedsięwzięcie jest ogromne ważne. - Musimy się spieszyć - mówią podczas każdej kolejnej edycji akcji.

Powód tego pośpiechu jest prosty. Schorowani, zmęczeni życiem i mieszkający w bardzo trudnych warunkach kombatanci powoli od nas odchodzą. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by pamięć o nich przetrwała kolejne pokolenia i aby w czas, który im pozostał, wlać maksymalnie dużo radości. A ta radość przychodzi z każdym życzliwym człowiekiem, który ich odwiedza.

- W tym roku chcemy dotrzeć do ok. 100 osób - byłych żołnierzy AK i ich rodzin, mieszkających na Kresach, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Mołdawii. Z każdym kolejnym rokiem tych ludzi jest coraz mniej, tylko w tym roku zmarło kilkoro z nich - mówi Tomasz Konturek, w akcję odbywającą się na "Ignatianum" zaangażowany od samego początku. Jak dodaje, zawsze, gdy myśli o kombatantach mieszkających na Wschodzie, czuje dla nich ogromną wdzięczność za to, co przed laty robili dla Polski.

Organizatorzy mają nadzieję, że do bohaterów od rodaków wyjedzie aż kilka transportów, przy czym zawsze biorą pod uwagę sytuację polityczną panującą w każdym z państw.  

Tegoroczna akcja ruszyła 1 grudnia i już cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Krakowa, którzy - jak co roku - przygotowują paczki i kartki świąteczne.

- Na Wschodzie i w Mołdawii kombatanci żyją w bardzo ciężkich warunkach. Przed laty aresztowani przez Sowietów, trafili do łagrów. Ci, którzy przeżyli, stali się żołnierzami wyklętymi. W Polsce zapomniani, a w Związku Radzieckim represjonowani i traktowani jak wrogowie. Dlatego, organizując dla nich wsparcie, nie tylko pomagamy im w sensie materialnym, ale przede wszystkim pokazujemy, że o nich pamiętamy. Dlatego zawsze prosimy, by na kartkach życzenia i kilka zdań od siebie odręcznie napisać - tłumaczy T. Konturek.

W paczce z darami powinny znaleźć się produkty żywnościowe o przedłużonej dacie ważności (cukier, konserwy, olej, ryż, mąka, herbata, kawa, kakao, słodycze, ciastka, bakalie, czekolady, kasza, olej, warzywa i owoce w puszce) oraz artykuły chemii gospodarstwa domowego. Wszystko to zostanie zapakowane w jednakowe paczki. Pomóc można też, wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia "Odra-Niemen" - zostaną przekazane m.in. na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transport paczek na Wschód, renowację miejsc pamięci.

Produkty do paczek można składać w budynku Akademii "Ignatianum" w Krakowie (w szatni w podziemiach). Szczegółowe informacje można uzyskać, pisząc pod adres: rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl.

Akcji jak co roku patronuje "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama