Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nowe wejścia do TPN przejdź do galerii

W piątek 11 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej punktów wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Spośród 27 prac wybrano trzy najlepsze, z których jedna może zostać zrealizowana. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne.

Na gali finałowej, która miała miejsce w parku w Kuźnicach, Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, przypomniał, że aktualne punkty wejścia do parku to obiekty kilkunastoletnie. Najczęściej drewniane, w wielu miejscach na tyle zniszczone, że wymagają coraz częstszych remontów. Podkreśla, że nie są one dostosowane do obecnej wielkości ruchu turystycznego i nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom użytkowników. Brak w nich m.in. możliwości urządzenia stanowiska informatora turystycznego, nie ma zaplecza dla obsługi.

- Konkurs dotyczył bardzo wyjątkowych miejsc, bo wszelkie przekroczenie granicy jest niepowtarzalne, związane z tożsamością danego miejsca. W nadesłanych pracach widać ducha modernizmu, nowoczesności, postnowoczesności. Architekci postawili na nowoczesność, ale jest to zarazem odpowiedź ludzi żyjących w XXI wieku na tatrzański krajobraz - zaznacza prof. Zbigniew Myczkowski z Krakowa, członek konkursowego jury.

W ramach pracy konkursowej należało przygotować koncepcję dwóch punktów wejścia: do Doliny Białego oraz do Doliny Kościeliskiej, dwóch skrajnie różniących się miejsc. Jednego jest bowiem rzadko odwiedzane przez turystów, drugie natomiast to najczęściej wybierana na cel wycieczki dolina w Tatrach.

Pierwsze miejsce zdobyła pracownia 2pm Piotra Musiałowskiego z Warszawy. Zdaniem jury, praca ta najlepiej spośród złożonych projektów wpisuje się w krajobraz tatrzański, odpowiada na zaproponowanie współczesnych form, odwołujących się do tradycji bez bezpośredniego naśladownictwa stylu regionalnego.

- Punktem wyjścia była konstrukcja koliby, kształt i detal jej dwuspadowego dachu oraz eksplorowanie skojarzeń związanych z szarą, wysrebrzoną słońcem i deszczem deską pokryciową - mówią autorzy projektu. Najlepszym architektom zwycięstwa w konkursie gratulował m.in. Jan Karpiel-Bułecka, znany i ceniony zakopiański architekt, regionalista, muzyk.

Na wiosnę 2016 r. ruszą prace na parkingu na Palenicy Białczańskiej. To właśnie tam TPN wykorzysta plany związane z nowymi wejściami na teren parku. - Oprócz nowego wejścia pojawi się także nowa forma małej architektury, np. tablice informacyjne - zapowiada Szymon Ziobrowski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma