Nowy numer 25/2021 Archiwum

Bramy Miłosierdzia zostaną otwarte

Sobota i niedziela będą w diecezji krakowskiej czasem inauguracji Roku Świętego. W jedenastu wyznaczonych kościołach jubileuszowych otwarte zostaną Bramy Miłosierdzia.

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia obchodzony będzie nie tylko w Rzymie, ale również we wszystkich innych diecezjach świata. Drzwi Święte w watykańskiej Bazylice św. Piotra zostały otwarte przez papieża Franciszka 8 grudnia.

Zgodnie z decyzją papieża, kilka dni później podobne uroczystości odbędą się w katedrach i ważnych kościołach na całym świecie. Chodzi o to, by każdy, nawet, jeśli nie będzie mógł pojechać do Rzymu, miał szansę skorzystać z łaski jubileuszu.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz jako pierwszą otworzy Bramę Miłosierdzia w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach (w sobotę 12 grudnia o godz. 17).

Następnego dnia - w niedzielę rano - odbędzie się inauguracja jubileuszu w katedrze na Wawelu. Uroczystość rozpocznie się na placu katedralnym o 9.45. Po otwarciu przez kardynała Bramy Miłosierdzia uczestnicy wejdą do świątyni, by uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii.

W Godzinie Miłosierdzia, czyli dokładnie o 15.00, jubileuszowe drzwi otwarte zostaną w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Po Koronce do Miłosierdzia Bożego wyruszy procesja do ustawionej przed głównym wejściem do bazyliki Bramy Miłosierdzia (ozdobionej logiem jubileuszu i symbolami uczynków miłosiernych względem duszy i względem ciała).

Łagiewnicka brama będzie wyjątkowo ważnym elementem jubileuszowych obchodów - nie tylko dla naszej diecezji. Zgodnie bowiem z oficjalnym kalendarzem Roku Świętego, podczas gdy kolejne grupy stanowe będą pielgrzymować do Rzymu, to właśnie w Krakowie - w czasie Światowych Dni Młodzieży - swój jubileusz będą przeżywali młodzi z całego świata.

Bramy Miłosierdzia zostaną ponadto otwarte także w:

  • bazylice Mariackiej w Krakowie - niedziela 13 grudnia o 18.30
  • opactwie cystersów w Mogile - niedziela 13 grudnia o 15.00
  • sanktuarium MB Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej - niedziela 13 grudnia o 19.00
  • bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach - sobota 12 grudnia o 17.30
  • kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach - niedziela 13 grudnia o 10.00
  • bazylice w Trzebini - niedziela 13 grudnia o 15.00
  • kościele NSPJ w Nowym Targu - niedziela 13 grudnia o 15.00
  • kościele Świętej Rodziny w Zakopanem - niedziela 13 grudnia o 15.00
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama