Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zielona energia na ŚDM

Część miejsca spotkania młodzieży z całego świata będzie oświetlona lampami solarnymi.

Zasilane energią słoneczną lampy pojawiły się na Campus Misericordiae, czyli w miejscu na terenie gminy Wieliczka, gdzie podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu przyszłego roku papież Franciszek odprawi niedzielną Mszę św.

Oświetlenie solarne ma być uzupełnieniem dla tego zasilanego z sieci trakcyjnej. 78 lamp (docelowo ma ich być ponad 90) zostało bowiem zamontowanych w miejscach, gdzie nie ma kabli energetycznych. Oświetlenie już działa i - jak podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł - umożliwia prowadzenie niektórych prac. - Panele i akumulatory lamp są na tyle duże, że mogą one świecić nawet mimo kilku pochmurnych dni - mówi burmistrz.

Liczący 40 hektarów obszar, na którym zamontowano lampy z panelami słonecznymi, znajduje się w pobliżu hali 7R Logistic (podczas ŚDM posłuży ona jako zaplecze ołtarza). Część oświetlenia pozostanie tam i będzie służyć mieszkańcom także po Światowych Dniach Młodzieży. - W przyszłości będzie to teren rekreacyjny - wyjaśnia A. Kozioł.

Jak podkreśla, zastosowanie takiej technologii było eksperymentem, z którego będzie można skorzystać także później, doświetlając punkty gminy pozbawione trakcji energetycznej. Przy okazji to także promocja odnawialnych źródeł energii i... nawiązanie do papieskiego nauczania dotyczącego troski o środowisko.

W swojej encyklice Laudato Si' papież Franciszek wielokrotnie apelował o zastępowanie tradycyjnych paliw energią odnawialną. Pisał wręcz, że "niezbędne okazuje się porozumienie globalne, które prowadziłoby na przykład do zaplanowania zrównoważonego i zróżnicowanego rolnictwa, rozwijania odnawialnych i mało zanieczyszczających form energii, promowania większej efektywności energetycznej".

"W niektórych miejscach rozwijają się spółdzielnie, by wykorzystać odnawialne źródła energii, co pozwala na lokalną samowystarczalność, a nawet sprzedaż nadwyżek. Ten prosty przykład pokazuje, że choć istniejący porządek świata nie jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności, to organizacja lokalna może coś zmienić" - tłumaczył w encyklice papież.

Na instalacji oświetlenia zasilanego energią słoneczną ekologiczne akcenty przygotowań do ŚDM się nie kończą. Na spotkanie na Campus Misericordiae (a to właśnie tam ma się pojawić największa liczba pielgrzymów - nawet 2,5 mln) ma zostać przygotowany system segregacji śmieci (odpowiednio oznakowane worki będą rozmieszczone przy głównych drogach na terenie czuwania i Mszy św.).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma