Nowy numer 24/2021 Archiwum

Brama do źródeł zbawienia przejdź do galerii

Pierwszą Bramę Miłosierdzia w diecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz otworzył w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Po procesyjnym dojściu do głównych drzwi sanktuarium, nad którymi umieszczono napis "Porta Misericordiae" (łac. brama miłosierdzia), metropolita krakowski uroczyście je otworzył i wszedł do górnego kościoła sanktuarium wraz z towarzyszącymi mu biskupami, kapłanami i tłumnie zgromadzonymi uczestnikami Mszy św.

Tym samym Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który papież Franciszek otworzył 8 grudnia, został zainaugurowany w archidiecezji krakowskiej.

W wygłoszonym kazaniu bp Grzegorz Ryś nawiązał do ewangelicznej sceny zwiastowania i słów anioła "Raduj się, Pan jest z tobą".

- Maryja kiedy usłyszała te słowa przeżyła prawdziwy wstrząs duchowy. Została wstrząśnięta tymi słowami. My też zostaniemy wstrząśnięci tym orędziem, że Pan jest tutaj; że Pan jest ze mną; że Pan jest obok; że Pan jest w drzwiach - mówił biskup. - To wszystko zmienia. Skoro Bóg jest blisko, nie jestem już sam.

Nawiązał także do hasła roku jubileuszowego - "Miłosierni jak ojciec". - Miłosierdzie czynią ludzie, którzy go doznali - przekonywał bp Ryś. - Być miłosiernym to znaczy kochać drugiego miłością, której doznałem od Boga. Wtedy radość otrzymania wybaczenia, radość z tego, że Bóg jest blisko, staje się też radością dawania.

Biskup podkreślił także, że przejście przez Bramę Miłosierdzia oznacza dwie rzeczy - to rzucenie się w objęcia Boga, który jest blisko i zdecydowanie się na "radość dawania". - Nawet gdyby to miała być połowa majątku, połowa żywności, połowa ubrania. To wielka radość. Obyśmy byli pobłogosławieni tą radością cały ten rok i każdego dnia po nim - mówił bp Grzegorz Ryś.

- Otworzyła się brama, która prowadzi do źródeł zbawienia, do źródeł łaski wysłużonych przez Jezusa Chrystusa - mówił z kolei na zakończenie Mszy św. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Przechodźmy często przez tę bramę z wiarą, z nadzieją otrzymania łaski - apelował.

Drzwi sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach to pierwsza otwarta w diecezji krakowskiej Brama Miłosierdzia. W sumie będzie ich jedenaście. W niedzielę rano podobna uroczystość odbędzie się w katedrze wawelskiej, a o godz. 15 (w Godzinie Miłosierdzia) - także w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

O pozostałych kościołach jubileuszowych piszemy w tekście: Bramy Miłosierdzia zostaną otwarte.

« 1 »
Brama Miłosierdzia na Białych Morzach

WIARA.PL DODANE 12.12.2015

Brama Miłosierdzia na Białych Morzach

oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama