Nowy numer 42/2020 Archiwum

Burmistrz Chrzanowa odwołany

Referendum w tej sprawie w tym małopolskim mieście odbyło się w niedzielę 13 grudnia.

Za odwołaniem Marka Niechwieja z funkcji burmistrza miasta zagłosowało 7 221 osób. Przeciw było 366.

Frekwencja w skali gminy wyniosła 19,78 proc. To wystarczyło. W przypadku bowiem odwołania burmistrza (podobnie jak każdej jednostki samorządu terytorialnego wybieranej w wyborach bezpośrednich), by referendum było ważne, muszą wziąć w nim udział trzy piąte liczby osób biorących udział w jego wyborze (głosujących w wyborach samorządowych).

Referendum zarządziła we wrześniu chrzanowska Rada Miasta, której członkowie zarzucali burmistrzowi złe zarządzanie finansami i brak wizji rozwoju miasta. Radni podkreślali także, że miastem nie powinien kierować ktoś, na kim ciążą prokuratorskie zarzuty.

Marek Niechwiej jest bowiem oskarżony o prowadzenie samochodu po pijanemu (kontrola alkomatem wykazała 1,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu). Sprawa wciąż toczy się w sądzie. W prokuraturze trwa ponadto śledztwo w sprawie poświadczenia przez burmistrza nieprawdy w oświadczeniu majątkowym.

M. Niechwiej został burmistrzem w 2014 roku. Jako kandydat niezależny pokonał w wyborach samorządowych Ryszarda Kosowskiego, który w Chrzanowie urzędował przez poprzednie 12 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama