Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wszyscy cyfrowi święci

Wizerunki wielu popularnych, ale także zapomnianych już dzisiaj świętych z kolekcji grafik Muzeum Narodowego w Krakowie można już oglądać w postaci cyfrowej. Obrazy są dostępne na platformie Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe. W internecie można także wysłać e-kartkę ze swoim patronem. Do końca roku specjaliści z MNK chcą zdigitalizować 1,4 tys. grafik z wizerunkami świętych.

Zbiór ten nie był wcześniej publikowany, a należy do ciekawszych w Europie. Opisując grafiki, muzealnicy sprawdzają katalogi m.in. British Museum, Biblioteki Kongresu USA czy wiedeńskiego Muzeum Albertina.

W cyfrowym katalogu "Wszyscy święci w MNK"  oprócz fotografii oraz informacji o autorze grafiki i czasie jej powstania zamieszczona jest nota popularnonaukowa. Specjaliści wyjaśniają w niej symbolikę dzieła, ikonografię postaci, przypominają historię ośrodków pielgrzymkowych i sanktuariów, a także wydarzenia i legendy związane z postacią konkretnego świętego.

- Ludzie lubią historie, lubią dowiadywać się o swoim pochodzeniu i tradycji - takie założenie przyjęliśmy, typując zbiory do projektu. W tym nurcie mieści się również wiedza o własnej duchowości czy też ściślej - pobożności, prezentowana poprzez unikatowe przedstawienia, ilustrujące całe bogactwo kulturowe świadczące o trendach i kierunkach rozwoju pobożności człowieka - mówi Agnieszka Widacka-Bisaga, pełnomocnik dyrektora MNK do spraw digitalizacji.

Zdigitalizowane grafiki można już znaleźć na portalu Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe. Zbiór jest sukcesywnie uzupełniany. Projekt "Wszyscy święci w MNK" jest finansowany z programu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego "Kultura+".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama