Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w krakowskim Muzeum Polskiego Lotnictwa zakończyła się restauracja samolotu LWD "Zuch 2".
- Projekt zakładał kompleksową odnowę tego unikalnego samolotu - mówi Jakub Link-Lenczowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Efekty prac od kilku dni można już oglądać już na stałej ekspozycji w dużym hangarze MLP.
Samolot szkolno-akrobacyjny "Zuch 2" został opracowany przez znanego konstruktora, inż. Tadeusza Sołtyka w 1948 r. Prototyp został oblatany 1 września 1948 roku, a do jego napędu wykorzystano rzędowy silnik produkcji czechosłowackiej Walter-Minor 6-III o mocy 160 KM.
Mimo dobrych osiągów samolot nie wszedł jednak do produkcji seryjnej, gdyż Polska nie dostała licencji na produkcję tego typu silnika.
Później została też opracowana następna wersja samolotu nazwana "Zuch 2", a do napędu wykorzystano poniemiecki gwiazdowy silnik Siemens Bramo Sh 11. Przez ten silnik samolot był jednak słabszy. Prototyp tej wersji samolotu został oblatany 1 kwietnia 1949 r. przez pilota Antoniego Szymańskiego na lotnisku Lublinek.
Lotnicze Warsztaty Doświadczalne wyprodukowały 5 egzemplarzy tego samolotu, które były używane w aeroklubach do 1955 roku.
Znajdujący w MLP egzemplarz samolotu "Zuch 2" to drugi samolot, jaki został wtedy wyprodukowany i otrzymał znaki SP - BAM. W aeroklubach samolot ten był używany od lutego 1952 r. do grudnia 1964 r. Później był remontowany w zakładach w Krośnie, prezentowany na wystawie XX-lecie PRL, aż w końcu trafił do zbiorów Muzeum, gdzie ostatnio został poddany renowacji i konserwacji. W efekcie wygląda tak, jakby co dopiero opuścił mury wytwórni.
Warto go zobaczyć!