"Magia Nart - Czas Pionierów" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w zakopiańskiej wilii "Oksza". Wernisaż odbył się 19 grudnia.
- Lata 1889-1914 to jeden z najciekawszych okresów w historii polskiego narciarstwa. To czas pionierów - mówi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
Wśród pionierów polskiego narciarstwa znaleźli się: Stanisław Barabasz, Józef Schnaider, Józef Oppenheim, Andrzej Góraś, Leon Loria, Mieczysław Karłowicz, Roman Kordys, Maksymilian Dudryk i Mariusz Zaruski.
- To bohaterowie projektu, jakiego jeszcze nie było. Pierwsza w historii wystawa pokazująca dzieje polskiego narciarstwa do 1914 r. począwszy od pionierskich prób użycia „ski” na naszych ziemiach w końcu XIX wieku - podkreśla W. Szatkowski.
Wystawa opowiada także o pierwszych wejściach na nartach na szczyty w Tatrach i Karpatach, pierwszych góralach na nartach, pierwszych klubach narciarskich. Na ekspozycji w willi "Oksza" (ul. Zamoyskiego 25) można zobaczyć między innymi dzieła sztuki, fotografie, a także narty, bambusy oraz kijki, głównie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Wystawie towarzyszy publikacja "Magia nart". Dodatkowo przewidziane są spotkania, pokazy filmów, lekcje muzealne i wykłady.
Współorganizatorem wystawy razem z Muzeum Tatrzańskim im. Dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest Tatrzański Park Narodowy.