Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nowy proboszcz w Ludźmierzu przejdź do galerii

Decyzją kard. Dziwisza nowym proboszczem w Ludźmierzu został ks. Jerzy Filek. Instalacja nowego proboszcza w sanktuarium odbyła się 20 grudnia.

W imieniu metropolity krakowskiego nowego duszpasterza do wspólny parafialnej wprowadził ks. prałat Stanisław Strojek, dziekan nowotarski i proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

- Pochodzę z Kalwarii Zebrzydowskiej, a przez 8 lat byłem proboszczem w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tarnawie koło Bochni. Teraz zostałem posłany od Matki do Matki, czyli do Gaździny Podhala - mówił ks. Jerzy Filek. Duchowny dodał, że po tym, jak odebrał dekret od metropolity krakowskiego, który skierował go do Ludźmierza, udał się do Kaplicy Podhalańskiej w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

- Liczę na waszą współpracę, na podpowiedzi, gdyż ja nie znam podhalańskiej kultury, obyczajów. Znam Podhale jedynie z wędrówek górskich i jazdy na nartach - mówił ks. Jerzy. Poprosił też wiernych, aby przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia przebiegało w spokojnej atmosferze. - Mówmy pięknie o innych, wyciszmy się. Stańmy do sakramentu pojednania. Żyjmy w zgodzie - zaapelował nowy ludźmierski proboszcz.

Nowego duszpasterza witali przedstawiciele parafian, dzieci i młodzież, dorośli, a w imieniu różnych podhalańskich instytucji - Ewa Lwulska, prezes ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan.

Ks. Jerzy Filek zastąpił ks. Kazimierza Klimczaka (pracował on w Ludźmierzu ponad 8 lat - najpierw jako wikary, a potem proboszcz), który został skierowany do posługi proboszcza w innej parafii archidiecezji krakowskiej. Podczas Mszy św. nowy proboszcz wspomniał wielkiego poprzednika na stanowisku kustosza ludźmierskiego sanktuarium, czyli ks. prałata Tadeusza Juchasa. Ks. Juchas zmarł niecałe dwa lata temu po długiej i ciężkiej chorobie.

Ks. Jerzy Filek święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama