Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolędujmy Bożej Dziecinie!

Od Wigilii do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia u krakowskich franciszkanów będzie tradycyjna żywa szopka.

Przy ul. Franciszkańskiej, przed klasztorem oo. franciszkanów, znów pojawią się zwierzęta wypożyczone z ogrodu zoologicznego i z hodowli Uniwersytetu Rolniczego, które są atrakcją są zwłaszcza dla najmłodszych.

Najważniejsze przy żywej szopce są jednak wspólne kolędowanie i jasełka wystawiane przez różne grupy zaprzyjaźnione z franciszkanami.

Wszystko rozpocznie się w wigilijny wieczór o godz. 22. Wtedy jasełka wystawią klerycy WSD oo. franciszkanów. Pół godziny przed północą życzenia wszystkim zebranym na placu przy Franciszkańskiej złoży kard. Stanisław Dziwisz, a łamaniu się opłatkiem towarzyszyć będzie kolędowanie w wykonaniu franciszkanów. O północy w bazylice rozpocznie się natomiast pasterska Msza św.

W Boże Narodzenie żywa szopka rozpocznie się o godz. 14. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wtedy bp Grzegorz Ryś, który wygłosi konferencję o przeżywaniu Bożego Narodzenia. Następnie jasełka wystawią uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu z Poskwitowa. O 15.30 zaczną kolędować franciszkanie, a o godz. 17 jasełka zaprezentują klerycy z WSD oo. franciszkanów. Dzień zakończy się wspólnym kolędowaniem z Grupą Uwielbienia z Warszawy.

W drugi dzień świąt żywa szopka znów rozpocznie się o godz. 14. Pół godziny później jasełka wystawi Niezależne Domostwo San Damiano z Chęcin. O 15.30 kolędować będzie Maria Krawczyk i zespół Małe Ważne Sprawy z Krakowa. O godz. 17 po raz kolejny klerycy z WSD oo. franciszkanów zaprezentują swoje jasełka, a o 17.30 kolędować będzie Folk Kapela Góralska Hora.

Warto dodać, że żywą szopkę po raz pierwszy zorganizował św. Franciszek z Asyżu w Greccio w 1223 r. Osiem wieków później franciszkańscy klerycy z Krakowa przeszczepili ten zwyczaj do Polski. Przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie jest nieustannie wystawiana od 1992 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć na: www.szopka.franciszkanska4.pl. Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama