To ostatnie dni by zgłosić się do chóru i orkiestry Światowych Dni Młodzieży. Nabór trwa do 26 grudnia.
Podczas najważniejszych wydarzeń spotkania wystąpi około 300 chórzystów, licząca ok. 100 osób orkiestra symfoniczna oraz zespół rytmiczny. Do tej pory - spośród ok. 800 osób, które już od 2013 roku spontanicznie nadsyłały swoje zgłoszenia - wybrano już połowę członków chóru i 31 instrumentalistów.
- Obecnie na wagę złota są zwłaszcza głosy męskie - przyznaje ks. prof. Robert Tyrała, wykładowca muzyki kościelnej i prezydent międzynarodowej federacji chórów młodzieżowych Pueri Cantores, który odpowiada za muzykę na ŚDM.
Przesłuchania chętnych z grudniowego naboru odbędą się 9 i 16 stycznia 2016 r. w Krakowie (w tej turze zgłosiło się już 770 osób). Formularz, który trzeba wypełnić, znajduje się na oficjalnej stronie ŚDM Kraków 2016 - http://www.krakow2016.com/formularz-zgloszeniowy-do-choru. Rekrutacja jest otwarta także dla osób z innych krajów.
Jakie wymagania należy spełnić, by dostać się do chóru lub orkiestry Światowych Dni Młodzieży? Trzeba być w przedziale wiekowym 18-35 lat, potrafić dobrze śpiewać i czytać nuty. Obowiązkowa jest także obecność na próbach.
Chórzyści będą ćwiczyli 12-13 marca, 16-17 kwietnia, 7-8 maja, 4-5 czerwca oraz 18-25 lipca, a członkowie orkiestry 7-8 maja, 4-5 czerwca i 18-25 lipca. Większość prób odbędzie się w Łagiewnikach. - Chcemy, aby były to także spotkania formacyjne, żeby to, co będziemy śpiewać nie było pustym dźwiękiem - zaznacza ks. Robert Tyrała.
Repertuar chóru i orkiestry ŚDM ma nawiązywać do tradycji ruchu oazowego, spotkań lednickich czy ruchu Taize. Nie zabraknie także hymnu ŚDM, tradycyjnych polskich pieśni oraz utworów, które jednoczyły młodych ludzi już podczas poprzednich Światowych Dni Młodzieży.
- To m.in. „Abba Ojcze” czy „Barka”, ale także „Emmanuel”, „Jesus Christ You Are My Life” - wylicza ks. Tyrała. Na wydarzenia ŚDM Heryk Jan Botor napisał ponadto specjalną „Mszę Jana Pawła II”. - Jest w niej trochę chorału gregoriańskiego, trochę tradycji ŚDM i trochę muzyki filmowej - opowiada ks. Robert Tyrała.
Chór i orkiestra wystąpią podczas powitania pielgrzymów ŚDM w Krakowie (we wtorek 26 lipca 2016 roku), powitania ojca świętego w czwartek oraz w trakcie kończącej ŚDM, niedzielnej Mszy św. na Campus Misericordiae.
Wykonawców będzie można jednak usłyszeć także wcześniej - 8 maja podczas Mszy św. wieńczącej procesję św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. W planach jest także przygotowanie nagrań wykorzystywanych podczas ŚDM utworów i zamieszczenie ich w internecie. Chodzi o to, by pielgrzymi zarówno z Polski, jak i z zagranicy mogli wcześniej nauczyć się je śpiewać.
- Chcemy, by ten milion czy dwa miliony pielgrzymów stanowiły jeden, wielki chór, żeby nie było niemych widzów - podsumowuje ks. Robert Tyrała.