Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ks. prof. Zyzak: Co 5 minut ginie chrześcijanin!

"Chrześcijanie są najbardziej dyskryminowaną religią świata" - pisze rektor UPJPII w liście, który w święto św. Szczepana czytany jest we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii przypadającego na drugi dzień świąt, w którym Jezus zapowiada uczniom: "Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony", ks. prof. Wojciech Zyzak zwraca uwagę, że te słowa nie straciły na aktualności.

"Jak przypomniał nam w zeszłym miesiącu Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, chrześcijanie pozostają nadal najbardziej dyskryminowaną religią świata. Co 5 minut ginie jeden chrześcijanin, a brutalnie prześladowanych jest 200 milionów wyznawców Chrystusa. W ponad 70 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej i 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji. Niektóre opisy męczeństwa okrucieństwem nie odbiegają od relacji starożytnych" - podkreśla rektor UPJPII.

Dodaje również, że prześladowcy św. Szczepana zanim rzucili się, by go zabić, zatkali sobie uszy. "Także obecnie wielu zamyka oczy i zatyka uszy, by nie przejąć się prześladowaniami chrześcijan. Możni tego świata potrafią okazać solidarność i sprzeciw wobec przemocy. Widać to było po niedawnych zamachach we Francji. O wrażliwości świadczyła także ogromna manifestacja z udziałem 150 przywódców państw z początku tego roku w Paryżu, gdzie dokonano zamachu na autorów satyrycznego czasopisma, które znane jest z tego, że obraża uczucia wyznawców różnych religii. (...) Nic nie może usprawiedliwiać wspomnianych zbrodni i świat słusznie protestuje wobec nich. Tym bardziej trzeba mieć nadzieję, że znajdzie w sobie dość uczciwości i odwagi, by równie głośno upomnieć się o podstawowe prawa wyznawców Chrystusa" - pisze ks. prof. Zyzak, wspominając także niedawną wizytę biskupią krajów Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

"Od lat bezskutecznie wołali oni o pomoc wyludniającym się z powodu konfliktów diecezjom. Pasterz jednej z diecezji w Iraku z przejęciem obliczał, że jeśli nie zahamuje się przyczyn ucieczki wyznawców Chrystusa, za 5 lat w tym kraju nie pozostanie ani jeden chrześcijanin. Świat zaczął żywo się interesować problemami tego regionu dopiero, gdy tysiące uchodźców stanęło u granic Europy" - zauważa rektor papieskiej uczelni, wyjaśniając, że w święto pierwszego męczennika nie bez powodu swój list poświęcił właśnie tematowi męczeństwa. 5 grudnia w Peru zostali bowiem beatyfikowani dwaj absolwenci uniwersytetu, franciszkanie: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. To pierwsi absolwenci tej uczelni, którzy zostali wyniesieni na ołtarze.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy