Nowy numer 48/2020 Archiwum

Trzej Królowie z ŚDM w tle

6 stycznia 2016 r. pokłońmy się wszyscy nowonarodzonemu Dzieciątku! Tego dnia ulicami Starego Miasta już po raz 6. przemaszeruje bowiem rozśpiewany i wielobarwny orszak.

Orszak, podzielony na trzy części: zieloną, czerwoną i niebieską, tradycyjnie wyruszy z trzech punktów miasta, a poprzedzą go Msze św. odprawione w... czterech różnych kościołach.

Człon zielony, symbolizujący Azję, swój początek będzie miał na placu Sikorskiego, czyli nieopodal klasztoru sióstr sercanek. Start pochodu, na trasie którego harcować będzie Lajkonik, punktualnie o godz. 11 oznajmi dźwięk dalekowschodnich gongów. Orszakowi pielgrzymi przejdą ulicami Garncarską, Studencką, a następnie do kościoła św. Anny - w tym miejscu orszak skręci w Planty i pójdzie w stronę ul. Szewskiej, a później pomaszeruje już prosto na Rynek. Na czele "zielonych" szedł będzie oddział Tatarów, którymi dowodzić będzie Lajkonik. Królem będzie tu natomiast aktor Teatru Ludowego, Tadeusz Łomnicki. Ci, którzy chcą iść tą trasą, przed orszakiem mogą najpierw uczestniczyć we Mszy św. o 10.00 w dwóch kościołach - sióstr sercanek i św. Anny.

W orszaku niebieskim, który o godz. 11 wyruszy z placu Matejki, pójdzie król afrykański. W jego postać wcieli się Mateusz Smoliński, na co dzień student krakowskiej PWST i stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ten człon orszaku przejdzie ul. Floriańską, a pochód rozpocznie Msza św. o 9.30 w kościele św. Floriana. Jak zapewniają organizatorzy krakowskiego orszaku, ta jego część jak zawsze będzie najbardziej radosna i głośna, bo poprowadzi go zespół bębniarzy grających także na afrykańskich tam-tamach. To nie wszystko - będą obecni również misjonarze, czyli bracia kapucyni i nie zabraknie także akcentów związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży Kraków 2016. Orszakowa Msza św. zostanie z kolei odprawiona już o 9.30 w bazylice św. Floriana.

Orszak czerwony, należący do króla europejskiego, który przejdzie Drogą Królewską z Wawelu na Rynek Główny, poprowadzi natomiast - jak co roku - kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski zaprasza też wszystkich do udziału w Mszy św., której będzie przewodniczył o godz. 10 w katedrze wawelskiej.

- Idąc w orszaku, po raz kolejny będziemy szukali prawdy, dobra i piękna. Zanim pokłonimy się Dzieciątku, to na trasie wszystkich orszaków oraz na scenie na Rynku usłyszymy świadectwa długoterminowych (zagranicznych) wolontariuszy ŚDM Kraków 2016. W ten sposób będą oni zachęcać do wsparcia wolontariatu ŚDM podczas orszakowej kwesty. Druga krakowska kwesta prowadzona będzie na rzecz Dzieła Pomocy św. o. Pio - mówi Robert Kowalski, koordynator krakowskiego orszaku.

Jak dodaje, każdy, kto pójdzie w orszaku, otrzyma tekturową koronę i śpiewnik, by na zakończenie wydarzenia wspólnie kolędować małemu Jezusowi. Publiczność będzie też mogła podziwiać sceny biblijne odgrywane na trasach orszaków, a do udziału w tych wielkich ulicznych jasełkach zaproszone są szczególnie dzieci z krakowskich szkół.

Warto dodać, że rok po orszakowej prapremierze hymnu ŚDM Kraków 2016, znów usłyszymy go na Rynku Głównym. Przypomni on mieszkańcom miasta, że do spotkania młodzieży całego świata z ojcem świętym zostało już tylko 7 miesięcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama