Nowy numer 42/2021 Archiwum

Dzieje Polski na ŚDM

Dwa miliony egzemplarzy krótkiej historii Polski znajdą się w pakietach pielgrzymów na ŚDM. Autorem książeczki będzie prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk krakowski.

Na pomysł, by wykorzystać przyjazd pielgrzymów z całego świata do prezentacji historii Polski, wpadł prof. Krzysztof Strzałka, historyk i politolog z UJ, odpowiadający również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za prowadzenie polityki historycznej.

Publikacja ukaże się pod egidą MSZ w okołodwumilionowym nakładzie, w 9 wersjach językowych. Jej autorem będzie prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk, wykładowca UJ, autor wielotomowych "Dziejów Polski" wydawanych przez Białego Kruka.

Tekst ma być gotowy na luty i liczyć 80 stron maszynopisu. W druku zostanie zapewne wzbogacony ilustracjami.  - Podjąłem się napisania tego krótkiego zarysu historii Polski, bo przybliżenie naszych dziejów licznym rzeszom, które przyjadą latem do Krakowa, a które w większości mają zapewne mgliste pojęcie o naszej przeszłości, uważam za bardzo dobry pomysł. Skondensowanie przebiegu naszej ponadtysiącletniej historii na kilkudziesięciu stronach nie będzie jednak łatwe - mówi prof. Nowak.

- Potencjalni czytelnicy tej książki będą zapewne zainteresowani Polską przede wszystkim jako ojczyzną Jana Pawła II, nie zaś miejscem jakichś sukcesów III RP czy też kryzysu demokracji. Chcę więc pokazać przede wszystkim decydujący wpływ tradycji chrześcijańskiej na nasze dzieje, czego najbardziej widomym znakiem jest postać Jana Pawła II jako symbol polskości. Przez pryzmat postaci tego wielkiego papieża zechcę pokazać wielość form zakorzenienia się chrześcijaństwa w naszej historii; od chrztu Polski, przez historię świętych, którzy byli znakami łączności z tym chrztem i z Europą - twierdzi autor.

W publikacji będzie miejsce na przedstawienie duchowości, kultury, tradycji wspólnoty cywilizacyjnej z Europą, wolności jako najważniejszego znaku tradycji polskiej.

- Spróbuję pokazać nie tylko tę wolność, lecz również jej obronę, która wielokrotnie bywała w trakcie dziesięciu wieków naszej historii także obroną wolności Europy. Poza kulturą i wolnością, które są darami, jakie otrzymaliśmy wraz z chrześcijaństwem, chciałbym przywołać symbole polskości. Ministerstwu zależy, by w tej książeczce znalazł również mocne odzwierciedlenie dramatyzm XX-wiecznych dziejów Polski: doświadczenia II wojny światowej, obraz Polaków walczących o własną wolność z dwoma totalitaryzmami, ratujących Żydów - dodał prof. Nowak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama