Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Na orszak marsz!

W tym roku orszaki Trzech Króli przejdą przez aż 16 miejscowości naszej diecezji.

Otrzymaliśmy już szczegółowe informacje dotyczące niektórych z nich.

W Krakowie wszystko rozpocznie się od Mszy św. odprawionych aż w czterech kościołach. Czerwony, czyli europejski, człon orszaku wyruszy bowiem z Wawelu, gdzie Eucharystii o godz. 10. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz (który potem poprowadzi pochód Drogą Królewską). Niebieski, czyli afrykański, człon orszaku wyjdzie z kolei pl. Matejki (Msza św. odprawiona zostanie w kościele św. Floriana o 9.30), a człon zielony, czyli azjatycki, z pl. Sikorskiego (Msza św. o godz. 10 w kościele sióstr sercanek) i połączy się potem z osobami wychodzącymi z Mszy św. (która również będzie o godz. 10) z kościoła św. Anny. Wszystkie trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym, gdzie czekać będzie Święta Rodzina. W samo południe odśpiewany zostanie hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, a następnie rozpocznie się wspólne kolędowanie. Warto dodać, że trasach orszaków świadectwa będą mówić długoterminowi wolontariusze ŚDM.

3. Skawiński Orszak Trzech Króli również będzie podzielony na trzy człony, które wyruszą o godz. 11 z trzech punktów miasta: sprzed Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2. O 11.45 spotkają się na Rynku, by oddać pokłon Jezusowi i wspólnie kolędować. Wszystko zakończy się Mszą św. o 12.30 w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Także w Wieliczce orszaki będą trzy. Wszystkie swój pochód rozpoczną o 12.30. Orszak króla Kacpra wyruszy sprzed kościoła św. Klemensa, orszak króla Melchiora sprzed klasztoru oo. franciszkanów, a orszak króla Baltazara - sprzed kościoła św. Pawła Apostoła. Połączone orszaki pójdą do stajenki znajdującej się w CER "Solne Miasto", aby oddać pokłon Jezusowi.

W Lanckoronie orszak przejdzie już po raz 4. Wyruszy o 13.30 od granic miasta (od cmentarza), by wspólnie, wraz z mieszkańcami i turystami, dojść na Rynek. Tam odda pokłon Bogu, odegrana zostanie też scena walki dobra ze złem oraz wystąpią orkiestra dęta i kapela góralska.

W Makowie Podhalańskim orszak przejdzie po raz 3. Wyruszy o godz. 11 sprzed parafialnego kościoła, a na jego uczestników czekać będzie cała moc atrakcji.

W przygotowania myślenickiego orszaku, oprócz miejscowych parafii, Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, władz gminy i powiatu, w tym roku włączyła się też parafia św. Wojciecha z Osieczan. Orszak i tu będzie miał trzy trasy. Król Europejski wyruszy po Mszy o 10.30 z parafii św. Brata Alberta na os. Tysiąclecia, król Azjatycki - z Zarabia, z parafii św. Franciszka z Asyżu, zaś król Afrykański z Dolnego Przedmieścia. Wszyscy spotkają się w południe na Rynku, by oddać Panu pokłon i kolędować. Organizatorzy proszą też - w duchu miłosierdzia - o przyniesienie darów: ubrań czy żywności, która zostanie złożona u Bożego żłóbka, a później Caritas "Betania" rozda ją najbardziej potrzebującym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama