Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kolędowanie na wschodnią nutę przejdź do galerii

Chórzyści wystąpili w Nowym Targu 6 stycznia wieczorem. Do Polski przyjechali na zaproszenie parafii NSPJ, Miejskiego Ośrodka Kultury i Chóru "Echo Gorczańskie".

Chór "Hosanna" istnieje przy parafii św. Barbary w Witebsku od 2000 roku. W ciągu minionych 15 lat stał się środowiskiem jednoczącym wokół piękna żywego śpiewu ludzi o tradycji katolickiej, jak i prawosławnej oraz jeszcze poszukujących.

Zespół powstał 15 lat temu przy dominikańskiej parafii. Zakonnicy mówią, że to ciekawy projekt duszpasterski dla bardzo zróżnicowanej pod względem wyznaniowym społeczności białoruskiej. Przez 15 lat swojego istnienia członkowie chóru byli uczestnikami i laureatami festiwali sakralnej muzyki, m.in. "Mahutny Boża" na Białorusi.

Chórzyści przyjaźnią się i śpiewają z chórem parafii św. Gertrudy w Monachium, a latem odwiedzają wspólnotę parafialną w Itter w Austrii. Stąd też w repertuarze pojawiły się niemieckojęzyczne "pamiątki" z tych podróży.

Chór nagrał trzy płyty - dwie z kolędami i jedną z pieśniami liturgicznymi. W repertuarze chóru znajdują się, obok pieśni religijnych - współczesnych, jak i utworów muzyki dawnej (psalmy w opracowaniu Gomółki, Wacława z Szamotuł z XVII w.) - również pieśni ludowe oraz patriotyczne. Zespół chętnie dzieli się swoim dorobkiem i koncertuje na Białorusi: w Witebsku, Mińsku, Połocku, Wierchniedwińsku, Gorodku, jak i w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Tarnobrzegu, Olsztynie (koncerty kolęd polskich i białoruskich).

- Chór swoim śpiewem przyczynia się do rozbudzania, jak i umacniania zainteresowania mieszkańców Białorusi polską kulturą muzyczną i tradycją - mówi o. Stanisław Lityński, dominikanin z Kijowa, pracujący także na Białorusi.

Chórzyści aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach organizowanych przez organizacje i środowiska polonijne czy Konsulat Polski w Mińsku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma