Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kolendnicy zazierajom z kolendom

Pastorałki góralskie skomponowane przez Andrzeja Zaryckiego zabrzmią w kościele św. Katarzyny.

Stowarzyszenie Kulturalne "Passionart" wraz z Kulturalnym Towarzystwem "Novartu" organizuje w sobotę 9 stycznia o godz. 19 w tej krakowskiej świątyni (ul. Augustiańska 7) koncert dobroczynny "Hej, na Chochołowskiej".

- W jego trakcie soliści, Chór i Orkiestra "Passionart" oraz Chór Chłopięcy "Cantores Sancti Joseph" wykonają pod batutą Janusza Wierzgacza cykl pastorałek góralskich skomponowanych przez Andrzeja Zaryckiego do słów Wiesława Nowaka - mówi Mateusz Prendota, wokalista, szef Stowarzyszenia "Passionart".

Organizatorzy koncertu zapewniają, że słuchacze będą mieli okazję poczuć atmosferę izby góralskiej w czasie świąt, tak, jak to przedstawił Wiesław Nowak w tekście jednej z pastorałek: "Kolendnicy zazierajom do izby z kolendom /Turoń, Janiołs i Ciort Djaboł przibendom, przibendom /s nwoinom wesołóm /Przybeł nom Gość daleki /s nami bedzie na wieki".

 - Zarycki, który pisał niegdyś muzykę dla Ewy Demarczyk, jest rodowitym góralem. Nie tylko w doskonały sposób oddał w tych kompozycjach charakter góralskiej nuty, lecz także z wielką maestrią połączył w jedno partie orkiestry, chóru i solistów - mówi Marcin Wróbel, znany krakowski chórmistrz, który przygotował do koncertu mające w nim wystąpić chóry.

Pastorałki Zaryckiego i Nowaka zostały nagrane na płytę "Hej, na Chochołowskiej", którą będzie można kupić podczas koncertu.

- Wstęp na nasz koncert będzie wolny. Cały dochód ze sprzedaży płyty przeznaczymy zaś na rzecz Domu Dziecka w Żmiącej w powiecie limanowskim - powiedział M. Prendota.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma