Nowy numer 28/2018 Archiwum

Modlitwa gości ze Wschodu przejdź do galerii

Po drewnianym kościołku roznosiły się piękne głosy prawosławnych modlitw i śpiewów. Po nabożeństwie wierni dzielili się chlebem i przyjmowali od kapłana specjalne błogosławieństwo.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją, w zakopiańskim kościołku na Pęksowym Brzyzku odbyły się prawosławne nieszpory świąteczne. Zgromadzili się na nim liczni goście ze Wschodu.

Na początku prawosławni wierni przychodzili do kościółka i zapalali symboliczne świece, które potem umieszczali obok ikony. Modlitwie przewodniczył ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

Podtrzymywanie prowadzenia nabożeństw jest możliwe dzięki zgodzie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. 

Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia.

Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.

Pomimo wcześniejszych obaw na Podhalu przebywa duża liczba gości zza naszych wschodnich granic.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma