Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Lotniskowy rok rekordów

Port, jako pierwsze regionalne lotnisko w Polsce, przekroczył liczbę 4 mln pasażerów obsłużonych jednego roku. Do użytku oddano nową część terminalu pasażerskiego, 5 nowych miejsc postojowych dla samolotów oraz zmodernizowane drogi kołowania. O wynikach krakowskiego lotniska opowiadał dzisiaj na tradycyjnym spotkaniu noworocznym z dziennikarzami prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

Prezes Jan Pamuła zapowiedział, że jeszcze w tym roku ruszą przygotowania do budowy nowej drogi startowej na lotnisku w Krakowie. Sama budowa może rozpocząć się w 2018 r., a pas powinien zostać oddany po 1-1,5 roku. Budowa nie oznacza zawieszenia ruchu lotniczego nad Krakowem. 

Nowa droga startów i lądowań ma mieć długość blisko 3 tys. metrów. Powstanie zapewne na południowy - zachód od istniejącego, pod kątem do niego, w kierunku wsi Mników. 

W 2015 roku w Kraków Airport obsłużono 4 221 171 podróżnych, czyli o 11 proc. więcej (ponad 400 tys. osób) niż rok wcześniej i odnotowano 36 345 operacji lotniczych, o 2 proc. więcej niż w roku 2014. Wzrosty notowano co miesiąc, a najwięcej pasażerów zostało odprawionych w lipcu - ponad 430 tys. osób. Dobowy rekord padł tym razem 28 czerwca - 16 878 pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku, o ponad tysiąc osób wzrosła średnia liczba odprawianych dziennie pasażerów - z 10,5 tys. do 11,6 tys.

W ubiegłym roku Kraków miał 77 połączeń regularnych i czarterowych. W ciągu roku na lotnisku operowało 18 przewoźników, 4 rozpoczęło loty w roku 2015: British Airways, KLM, Swiss International Air Lines i Sprint Air. Przewoźnicy uruchomili 9 nowych połączeń (BA - Londyn Heathrow, KLM - Amsterdam, Swiss International Airlines - Zurych, easyJet - Lyon, Ryanair Ovda - Gran Canaria, Teneryfa, Sprint Air - Bydgoszcz, PLL LOT - Gdańsk).

W 2015 r. najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to (podobnie, jak w ostatnich latach) Londyn, Warszawa i Frankfurt, w czarterach - Antalya. Najpopularniejsze kraje to Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Na czwartym miejscu znalazła się Norwegia, która wyprzedziła Polskę. Najwięcej osób skorzystało z lotów czarterowych do Grecji i Turcji.

W ubiegłym roku największymi przewoźnikami pod względem liczby obsłużonych pasażerów w Kraków Airport byli: Ryanair (ponad 1,9 mln obsłużonych pasażerów), easyJet (539 tys.) i Lufthansa (490 tys.). Tradycyjnie już największy udział w ruchu pasażerskim w Kraków Airport miały tanie linie - 68 proc. Przewoźnicy tradycyjni to 29 proc., zaś czartery - 3 proc.

W 2015 r. nakłady inwestycyjne wyniosły prawie 310 mln zł. Oddane zostały do użytku: nowa część terminala pasażerskiego wraz z kładką, przystanek kolejowy, 5 nowych miejsc postojowych dla samolotów, zmodernizowane drogi kołowania.

Plany Kraków Airport zakładają obsłużenie w 2016 roku 4,5 mln pasażerów. Operowanie z krakowskiego lotniska rozpoczną 4 duże linie lotnicze: SAS, Aegean Airlines, Iberia oraz linia, która ogłosi start połączenia w przyszłym tygodniu. Nowe połączenia regularne to Olsztyn-Mazury - Sprint Air, Kopenhaga - SAS (sezonowe), Ateny - Aegean Airlines (sezonowe), Bristol - Ryanair, Manchester - Jet2.com, Mediolan - easyJet, Madryt - Iberia Express (sezonowe) oraz połączenie, które zostanie ogłoszone w przyszłym tygodniu. Nowe połączenia czarterowe to Fuerteventura, Palermo, Pafos i Warna. Dodatkowo przewoźnicy zwiększą częstotliwości lotów na 9 kierunkach, m.in. do Amsterdamu, Londynu (Heathrow) i Zurychu.

Przypominamy także, że cały rok można latać z Krakowa na Wyspy Kanaryjskie - na Gran Canarię i Teneryfę. Rejsy dwa razy w tygodniu obsługuje tania linia lotnicza. Bilety odpowiednio wcześniej można kupić na lot tam i z powrotem nawet od ok. 350 zł. Na Wyspach Kanaryjskich przez cały rok świeci słońce, a temperatura nie spada poniżej 20 st. Celsjusza.

W tym roku na balickim lotnisku zostanie dokończona przebudowa starej części terminalu oraz wybudowany nowy parking na ok. 900 miejsc.

Od 23 do 26 kwietnia w Krakowie trwać będzie międzynarodowe forum przedstawicieli europejskiej branży lotniczej (m.in. porty lotnicze, przewoźnicy, touroperatorzy) pod nazwą "Routes Europe 2016", którego gospodarzem będzie Kraków Airport. Przygotowania do spotkania weszły już w najbardziej intensywną fazę. Część targowa została zaplanowana w EXPO Kraków. W spotkaniu weźmie udział ponad 1400 osób, przedstawicieli 360 lotnisk i 130 linii lotniczych.

Przed Kraków Airport jest również obsługa pielgrzymów ŚDM, którzy do Krakowa przybędą drogą powietrzną. Najprawdopodobniej w Balicach będzie też lądować lub startować samolot z papieżem Franciszkiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama