Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Kustosz misjonarzem

A dokładnie - wyznaczonym przez papieża Misjonarzem Miłosierdzia. Został nim ks. dr Franciszek Ślusarczyk.

Kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przyznaje, że decyzja ojca świętego była dla niego zaskoczeniem. - Posługę spowiednika pełnię wprawdzie już od ponad 30 lat, ale bycie Misjonarzem Miłosierdzia w trwającym nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia to na pierwszym miejscu wejście w jeszcze głębszą przyjaźń z Jezusem, by być skutecznym przedłużeniem Jego miłosiernych dłoni wobec ludzi poranionych przez grzech i słabość - mówi ks. Franciszek Ślusarczyk.

Mianowani przez papieża Franciszka Misjonarze Miłosierdzia to kapłani, którzy mają być - jak napisał ojciec święty w bulli "Misericordiae vultus" - "znakiem matczynej troski Kościoła o lud Boży, aby wszedł on w głębokości bogactwa tej tajemnicy tak fundamentalnej dla naszej wiary".

"Będą przede wszystkim żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają Jego przebaczenia" - napisał papież. "Będą to kapłani, którym udzielę władzy przebaczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, aby podkreślić wielkość ich posłannictwa" - zaznaczył.

Chodzi o grzechy takie, jak profanacja Najświętszego Sakramentu, stosowanie przemocy fizycznej wobec papieża, usiłowanie rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu, bezprawna konsekracja biskupa, usiłowanie udzielenia święceń kapłańskich kobiecie czy bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi.

Ojciec święty wezwał Misjonarzy Miłosierdzia także do tego, by byli "kaznodziejami miłosierdzia" i "zwiastunami radości i przebaczenia". "Uprasza się ich, aby sprawowali Sakrament Pojednania dla ludu, by czas łaski ofiarowany w tym Roku Jubileuszowym pozwolił wielu synom, którzy są daleko, odnaleźć drogę do ojcowskiego domu" - polecił Franciszek.

Choć to nowe obowiązki i zadania, ks. Ślusarczyk podkreśla, że powołanie do posługi Misjonarza Miłosierdzia rodzi także uczucie wdzięczności. - To wyjątkowy gest zaufania ojca świętego i naszego metropolity. Dlatego w sercu rodzi się pragnienie, by "z Boga była ta przeogromna moc", którą On składa w glinianych naczyniach naszych kapłańskich serc - podkreśla kustosz łagiewnickiego sanktuarium.

Ks. dr Franciszek Ślusarczyk został wyświęcony na kapłana w 1984 roku. Od 2002 r. był zastępcą rektora ds. duszpasterskich sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a od 2014 r. jest kustoszem łagiewnickiego sanktuarium.

Więcej o Misjonarzach Miłosierdzia w tekście: Posłańcy Miłosierdzia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama